gototopgototop
    Про військову службу за контрактом (тут) ***   Місцезнаходження споруд для цивільного захисту населення: вул. І.Мазепи, 10 А (загальна площа 146 кв. м), вул. Друкарська, 6 (79,1 кв. м), вул. Друкарська, 8 (69,4 кв. м), вул. Я.Мудрого, 17 (23,8 кв. м), вул. Клубна, 1 (37,8 кв. м), вул. Клубна, 3 (37,8 кв. м), вул. М.Шашкевича, 9 (182,8 кв. м), вул. М.Шашкевича, 16 (100,7 кв. м), вул. М.Шашкевича, 17 (100 кв. м), вул. Грюнвальдська, 1 (76 кв. м), вул. Кобзарева, 8 (89,8 кв. м), вул. І.Франка, 40 (69 кв. м). ***   Посади "Родинне дерево" в м.Жидачеві (детальніше тут...) *** Місцеві податки і збори на території Жидачівської міської ради на 2021 рік: земельний податок (тут), орендна плата за землю (тут), податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (тут), єдиний податок (тут), туристичний збір (тут), транспортний податок (тут)

ВИБОРИ - 2020

vyboru-2015

Бюджет громадських ініціатив м.Жидачева


byudjet

Zhydachiv presentation

Presentation-Zhydachi-in-English

Стежками "Базиївки"

stegkamu-bazuivku

Для підписки на розсилку RSS новин введіть Ваш адрес електронної пошти:

Карти міста Жидачева

Регуляторна політика
План діяльності Жидачівської міської ради з підготовки проєктів регуляторних актів на 2022 рік Друк
Вівторок, 14 грудня 2021, 15:38

  

УКРАЇНА

ЖИДАЧІВСЬКА МІСЬКА РАДА

СТРИЙСЬКОГО РАЙОНУ

ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

14 сесія VIII скликання 2020-2025 рр.  

  

Р І Ш Е Н Н Я


14.12.2021                                                     № 1157                                                  м. Жидачів  

 

Про   затвердження   плану  діяльності

Жидачівської міської ради з підготовки

проєктів регуляторних актів на 2022 рік

 

На виконання Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, керуючись підпунктом 7 частини 1 статті 26, пунктом 15 статті 47, підпунктом 5 частини 3 статті 50, статтею 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та Регламентом Жидачівської міської ради, Жидачівська міська рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити план діяльності Жидачівської міської ради з підготовки проєктів регуляторних актів на 2022 рік (додаток).
  2. Визначити відповідальними за розроблення проєктів регуляторних актів Жидачівської міської ради керівників відділів апарату та голів постійних комісій міської ради.
  3. Зобов’язати відповідальних розробників проєктів регуляторних актів Жидачівської міської ради своєчасно та у відповідності до чинного законодавства проводити процедури розробки, оприлюднення та затвердження проєктів.
  4. Оприлюднити це рішення у десятиденний строк у часописі „Новий час” та на офіційному сайті Жидачівської міської ради.
  5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії з питань бюджету, комунальної власності, економічного розвитку та інвестицій та з питань законності, взаємодії з громадськими формуваннями, регламенту і депутатської етики.

 

 

 

Міський голова                                               Володимир ЛЕВКО      

 

 

 

 

 

ДОДАТОК

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням Жидачівської міської ради

від 14.12.2021р. №1157

 

 

 

 

П Л А Н

діяльності Жидачівської міської ради з підготовки

проєктів регуляторних актів на 2022 рік

 

№ з.п.

Назва проєктів регуляторних актів

Термін

підготовки проєктів

Відповідальні за підготовку проєктів регуляторних актів

1.

Про встановлення місцевих податків і зборів на території Жидачівської міської територіальної громади на 2023 рік

лютий – травень

Начальник відділу економічного розвитку та інвестицій та голови постійних комісій міської ради

2.

Про затвердження Правил благоустрою території Жидачівської міської територіальної громади

квітень-червень

Радник міського голови

Секретар міської ради                                                     Віра ЯНКЛЕВИЧ

 
АВР та проєкт рішення про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської МТГ Друк
Четвер, 30 вересня 2021, 11:45

ПРОЄКТ

                                                                                                                            

 РІШЕННЯ №___

 

 

Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади

 

Відповідно до Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання та продажу пива та слабоалкогольних напоїв» та «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833, з метою впорядкування роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, пивом (крім безалкогольного) в певний час доби, усунення порушень громадського порядку та зменшення кількості злочинів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння, зменшення рівня алкоголізму як явища, керуючись п.441 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Жидачівська міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1.    Заборонити продаж алкогольних напоїв таких як пива (крім безалкогольного), слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) на території Жидачівської міської територіальної громади з 22 години 00 хвилин вечора до 08 години 00 хвилин ранку.

2.    Суб’єктам господарювання, розташованим та території Жидачівської міської територіальної громади рекомендувати інформувати покупців про прийняття Жидачівською міською радою цього рішення.

3.    Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Жидачівської міської ради з питань житлово-комунального господарства та екології.

 

Жидачівський міський голова                                          Володимир ЛЕВКО

 

аналіз регуляторного впливу

проєкту регуляторного акта – проєкту рішення

Жидачівської міської ради

 

Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади

Аналіз регуляторного впливу до проєкту регуляторного акта розроблений відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових», Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1151 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», що визначає правові і організаційні заходи реалізації проєкту рішення Жидачівської міської ради «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади».

Назва регуляторного акта:

Проєкт рішення Жидачівської міської ради «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади».

Регуляторний орган:

Жидачівська міська рада.

Розробник проєкту регуляторного акта:

Відділ економічного розвитку та інвестицій Жидачівської міської ради.

Контактний телефон:

(03239) 31-151

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Визначення проблеми

 

Порядок реалізації алкогольних напоїв в Україні регламентується Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», Законом України «Про захист прав споживачів», Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року № 854.

Боротьба з надмірним споживанням алкоголю залишається і сьогодні актуальною. Адже, щороку в Україні через алкоголізм та пияцтво помирають понад 40 тисяч осіб. За рівнем споживання алкоголю наша держава займає одне з перших місць у світі. Також за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я Україна посідає перше місце у світі за вживанням алкоголю серед дітей та молоді. Майже 40% українських підлітків у віці 14 – 18 років регулярно вживають спиртні напої.

Пияцтво – масштабна соціально-культурна проблема українського суспільства. Щороку в Україні ставлять на облік близько 100 тисяч алкоголіків. Загальна їх кількість більша і складає десь 700 тисяч алкоголіків. Це набуває ознак національної епідемії.

Окрім того, стан алкогольного сп’яніння є причиною скоєння злочинів. Так, кримінологічні дослідження показують, що під впливом пияцтва вчиняються 40 - 45 % усіх злочинів, а такі тяжкі злочини, як вбивство, тяжкі тілесні ушкодження, хуліганство, грабежі і розбої в 70-80% випадків вчиняються у стані сп'яніння (так званого фізіологічного сп'яніння). Таким чином, пияцтво та алкоголізм є тим соціальним злом, що прямо пов'язані із злочинністю.

Впродовж 2020 року працівниками Жидачівського відділення поліції ГУНП України в Львівській  області складено 168   адміністративних протоколів за порушення статті 178 «Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п’яному вигляді» Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Разом з тим одними з соціальних цінностей згідно з ст. 3 Конституції України визнаються життя та здоров’я людини. Тому алкоголізм та пияцтво є такими, що протирічать визнаним у сучасному суспільстві цінностям.

На даний час дане питання врегульовано на законодавчому рівні та з метою впровадження державної політики щодо попередження вживання серед населення (в т.ч. підлітків, молоді) алкогольних напоїв і впорядкування часу продажу в громаді цих товарів, назріла нагальна необхідність нормативного врегулювання цього питання.

На підставі прийняття Закону України від 22.03.2018 № 2376-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових», яким доповнено Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме п. 441 ст. 26 де виключно до компетенції органів місцевого самоврядування належить встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Внесено зміни і до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме ст. 15-3 доповнено частиною 9, яка регламентує, що сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

Також стаття 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі рішення відповідного органу місцевого самоврядування щодо торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими (крім закладів ресторанного господарства) у заборонений час доби.

З огляду на викладене вище, керуючись п. 441 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових» беручи до уваги необхідність забезпечення прав та законних інтересів громадян шляхом реалізації на території Жидачівської міської територіальної громади державної політики щодо попередження вживання серед населення алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв і пива, визнання життя та здоров’я людини найвищими соціальними цінностями та врегулювання правових відносин суб’єктів господарювання, що здійснюють на території Жидачівської міської територіальної громади роздрібну торгівлю алкогольними напоями у визначеному чинним законодавством України порядку (крім закладів ресторанного господарства), розроблено проєкт рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади».

Таким чином, проблема, яку пропонується врегулювати в результаті прийняття вказаного регуляторного акта, є необхідність впорядкування продажу алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива на території Жидачівської громади з метою збереження життя та здоров’я населення громади, підтримання громадського порядку та забезпечення тиші, зменшення кількості злочинів, які вчиняються у стані алкогольного сп’яніння.

Для вирішення існуючої проблеми пропонується впорядкування продажу алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) на території Жидачівської міської ради шляхом заборони їх реалізації з 22.00 до 08.00 години щоденно, враховуючи вихідні та святкові дні.

Запропонований час доби про встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) всіх форм власності в проєкті рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади» вибрано не випадково, оскільки статтею 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» визначено, що у нічний час, із 22.00 години до 08.00 години забороняються гучний спів і викрики в таких приміщеннях і на таких територіях:

1) жилих будинків і прибудинкових територіях;

2) лікувальних, санаторно-курортних закладів, будинків-інтернатів, закладів освіти, культури;

3) готелів і гуртожитків;

4) розташованих у межах населених пунктів закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;

5) інших будівель і споруд, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

6) парків, скверів, зон відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків.

У даній ситуації виникає необхідність прийняття регуляторного акта, який виконуватиме норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових»,  та сприятиме обмеженню розповсюдження алкогольної залежності серед населення, а особливо молоді, зменшенню кількості злочинів, що скоєні особами у стані алкогольного сп’яніння, захисту населення від шкідливого впливу шуму та забезпечить громадський спокій та порядок.

Даний регуляторний акт покликаний активізувати територіальну громаду на допомогу виявлення випадків порушень та спонукати приватний бізнес з розумінням і усвідомленням ставитись до виконання нового нормативного документу. На деякий час можливий супротив з боку приватного бізнесу проти запропонованих обмежень, проте в подальшому вони цілком можуть бути застосовані на практиці.

За своїми ознаками цей проєкт рішення міської ради належить до регуляторних актів, оскільки регулює адміністративні та господарські відносини між суб’єктами господарювання, громадянами та міською радою.

Згідно інформації Жидачівського відділення ДПІ у Львівській області області від 31 серпня 2021 року на території Жидачівської міської територіальної громади зареєстровано 45 суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами (алкогольними напоями), згідно поданої декларації з акцизного податку. З них 3 суб’єктів господарювання, які підпадають під дію запропонованого регуляторного акту.

Суб’єкти господарювання від реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) в нічний час отримують приблизно376124,00 грн. за рік.

Натомість, заборона продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) у нічний час не призведе до втрат субєктів господарювання у сумі 376,1 тис. грн, оскільки за рахунок збільшення виручки у денний час(мешканці громади будуть проінформовані про заборону продажу алкогольних напоїв та будуть планувати свої покупки заздалегідь), тому витрати субєктів господарювання складуть 90,0 тис. грн

Визначення основних груп (підгруп), на які впливає дане питання:

 

 

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

+

-

Держава (територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління)

+

-

Суб’єкти господарювання

+

-

 

Можливість розв’язання проблеми за допомогою ринкових механізмів виключається, оскільки не будуть реалізовані повноваження Жидачівської міської ради щодо встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби. Розв’язання проблеми із застосуванням інших регуляторних актів Жидачівської міської ради виключається з огляду на їх відсутність.

 

II. Цілі державного регулювання

 

Шляхом державного регулювання пропонується розв’язати проблему щодо впорядкування продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) на території Жидачівської міської територіальної громади у нічний час доби у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Цілями державного регулювання при цьому є:

- попередження правопорушень, пов'язаних із зловживанням алкоголю на території громади у нічний час;

- збереження тиші на території громади у нічний час;

- зниження споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на 10 % за рік;

- збереження здоров’я населення громади;

- зменшення кількості звернень громадян на порушення тиші у нічний час на 30 % за рік;

- профілактика та протидія проявам пияцтва, зокрема надмірного вживання алкоголю серед молоді.

 

 

 

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

 

1. Визначення альтернативних способів

 

 

Вид альтернативи

 

 

Опис альтернативи

 

 

Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

 

 

 

 

 

Дана альтернатива є неприйнятною, оскільки загострення ситуації зі вживання населенням громади алкогольних напоїв особливо підлітками та молоддю потребує негайного впорядкування. В результаті реалізації даної ініціативи субєкти господарювання продовжать торгівлю алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими та пивом (крім безалкогольного) в нічний час. У цьому випадку субєкти господарювання не понесуть ніяких втрат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання алкогольних напоїв у торгівельній мережі громади (магазини, інші стаціонарні торгові об’єкти)

 

 

 

 

 

Дана альтернатива є неприйнятною, оскільки:

-          суттєво зменшуються надходження до бюджету Жидачівської громади від реалізації цих 1011тис.грн

-          обмежує права суб’єктів господарювання на здійснення підприємницької діяльності, вимагає змінювати спеціалізацію об’єктів торгівлі та організацію їх роботи, що викличе значний супротив з їх сторони, а також викличе невдоволення з боку мешканців громади;

-          приводить до збільшення споживання сурогатних напоїв, що призводить до загроз життю людей;

 

Альтернатива 3 –

 прийняття проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

 

Це спосіб є єдино можливим та максимально ефективним для досягнення цілей державного регулювання.

Реалізація такого регуляторного акта забезпечить дотримання єдиного прозорого механізму щодо впорядкування обігу алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного). Обмеження реалізації пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин столових зменшить вплив алкоголю на стан здоров’я молодого покоління, мінімізує соціальні наслідки від вживання алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива.

Суб’єкти господарювання, що підпадають під дію цього регуляторного акту недоотримають виручку в сумі 90 тис.грн за рік, при цьому зменшиться кількість адміністративних матеріалів щодо хуліганських дій громадян(які здебільшого скоюються в стані сп’яніння) та розпивання алкогольних напоїв в громадських місцях.

 

 

 

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

 

(у даному випадку територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевий орган виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління)

 

Вид альтернативи

 

Вигоди

 

Витрати

 

Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

Надходження до бюджету громади від акцизного податку за рахунок торгівлі у нічний час складуть 18 806,2 грн.за рік.

 

 

У нічний час буде продано 6439 літра алкогольних напоїв, а це призведе до погіршення соціально-демографічної та криміногенної ситуації.

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання алкогольних напоїв у торгівельній мережі громади (магазини, інші стаціонарні торгові об’єкти)

 

Часткова реалізація покладених на органи місцевого самоврядування повноважень

 

 

 

 

 

 

 

Зменшення надходжень до міського бюджету від реалізації пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин столових (сплата акцизного податку)у розмірі 1011 тис.грн

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидаівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

 

 

 

Забезпечення тиші у нічний час, зменшення скарг громадян на порушення громадського правопорядку, зменшення кількості злочинів, скоєних особами у стані сп’яніння, зменшення зростання алкогольної залежності, особливо серед молоді, формування принципів соціально-відповідального бізнесу.

А також завдяки таким заходам зменшиться витрати місцевого бюджету на охорону здоров’я та заходи протидії порушень на 17000 грн.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Обмеження реалізації (продажу) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) на території громади шляхом заборони їх реалізації з 22.00 год. до 08.00 год. кожного дня вплине на зменшення продажів алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива(крім безалкогольного) суб’єктами підприємницької діяльності, що сприятиме зменшенню виручки відповідно і сум сплаченого акцизного збору.

В свою чергу субєкти господарювання недоотримають кошти в сумі 90 тис. грн на рік, які можна було б використати на розвиток власної справи. Таким чином місцевий бюджет недоотримає надходжень в сумі 4951,00 грн. за рік.

При встановленні обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) почастішають випадки продажу у нічний час самогону та контрафактного алкоголю.

 

 

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

 

Вид альтернативи

 

Вигоди

 

Витрати

 

 

 

 

Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Можливість придбання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) на території Жидачівської громади у нічний час

 

 

 

 

 

 

 

1.Витрати на лікування, спричинені надмірним споживанням алкоголю.

2.Витрати на сплату адміністративних штрафів внаслідок вчинення правопорушень у стані алкогольного сп’яніння

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання алкогольних напоїв у торгівельній мережі громади (магазини, інші стаціонарні торгові об’єкти)

Відсутні

 

 

 

 

 

 

1.Витрати на лікування, спричинені надмірним споживанням неліцензійного, сурогатного алкоголю.

2.Витрати на сплату адміністративних штрафів внаслідок вчинення правопорушень у стані алкогольного сп’яніння

 

 Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

Поліпшення умов проживання та зміцнення здоров’я мешканців громади (зокрема неповнолітніх осіб).

Зменшення кількості складених адмінпротоколів щодо хуліганських дій громадян (які здебільшого вчиняються в стані сп’яніння ) та розпивання ними алкогольних напоїв в громадських місцях. Так протягом 2020 року складено 168 таких протоколів. Планується, що при дії цього регуляторного акту таких правопорушень зменшиться більш як на третину.

 Захист мешканців громади від негативного впливу шуму на стан здоров’я та відпочинок у нічний час. Запобігання шкідливого впливу алкоголю на стан здоров’я громадян, профілактика та протидія пияцтву.

Незначні часові незручності при придбанні алкогольних напоїв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

 

 

Показник

 

Великі

 

Середні

 

(Малі) мікро

 

Разом

 

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

 

-

-

3

3

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

 

-

-

100

100

 

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

    Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

 

 

 

 

 

Продаж алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива у стаціонарних об’єктах торгівлі, малих архітектурних формах та тимчасових спорудах торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення та отримання відповідного прибутку. А це сприятиме збільшенню виручки від реалізації цього виду підакцизного товару.

Субєкти господарювання отримають кошти в сумі  376 124 грн. за рік, які можна використати на розвиток власної справи.

Збільшення виручки призведе до збільшення суми сплати акцизного збору, що сплачуюються субєктами господарювання до бюджету громади. Сплачені кошти складатимуть близько 18 806 грн.на рік

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання алкогольних напоїв у торгівельній мережі громади (магазини, інші стаціонарні торгові об’єкти)

 

Відсутні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відсутні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Прозорість дій місцевих

органів влади по відношенню до суб’єктів господарської діяльності, які здійснюють продаж пива (крім безалкогольного) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

2.      Створення рівних умов для

всіх суб’єктів господарювання в частині продажу пива (крім безалкогольного) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

3.      Приєднання до принципів

соціально-відповідального бізнесу/діяльності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Витрати на отримання

інформації про регуляторний акт

2.      Зменшення прибутку

внаслідок заборони торгівлі в нічний час алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими та пивом (крім безалкогольного)

для суб’єктів господарювання,  які підпадають під дію регуляторного акту. Субєкти господарювання недоотримають 90 тис. грн. на рік.

3.      Витрати на виконання

вимог регулювання: друк та розміщення оголошень в торгівельних залах про заборону продажу в нічний час алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного), процедури щодо забезпечення процесу перевірок

 

 

Запропоновані альтернативи не впливають на сферу інтересів суб’єктів великого та середнього підприємництва, так як на території Жидачівської громади відсутні субєкти господарювання великого і середнього підприємництва, які здійснюють реалізацію алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного), тому витрати за альтернативами в кількісному вимірі не розраховуються.

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу

досягнення цілей

 

Оцінка ступеня досягнення визначених цілей визначається за чотирибальною системою, де:

4 – цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою (проблеми більше не буде);

3 – цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми не буде);

2 – цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблему частково розв’язано, але деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

1 – цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема залишається).

 

 

 

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

 

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки

)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

    Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт

рішення міської ради

 

 

1

 

 

 

 

 

Не забезпечує досягнення цілей державного регулювання.  Ситуація, що склалась у громаді потребує негайного втручання та врегулювання. Втрачається можливість формування в суспільстві здорового способу життя, зниження рівня споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв.

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання сфери торгівлі алкогольних напоїв на території Жидачівської громади

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

Частково вирішує поставлену проблему, може спричинити значні втрати надходжень до міському бюджету від реалізації цих підакцизних товарів, а також спричинить супротив як мешканців, так і субєктів господарювання.

 

 

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийняття проєкту рішення міської ради – це єдиний спосіб досягнення цілей та розв’язання вищезазначених проблем, повністю відповідає вимогам чинного законодавства України.

Зменшиться кількість адмінпротоколів щодо хуліганських дій громадян (які здебільшого скоюються в стані алкогольного сп’яніння) та розпивання ними алкогольних напоїв в громадських місцях; збереження тиші на території громади у вечірній та нічний час.

Проте єдиними негативним наслідком встановлення обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв,вин столових та пива (крім безалкогольного) є збільшення продажу у нічний час самогону та контрафактного алкоголю.

 

 

 

 

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1-залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Продаж алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових і пива у стаціонарних об’єктах торгівлі, малих архітектурних формах та тимчасових спорудах торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення та отримання відповідного прибутку. Субєкти господарювання отримають кошти в сумі 376 124 грн.за рік, які можна використати на розвиток власної справи.

2.Надходження до бюджету громади від сплати акцизного збору складатиме 18 806 грн.

3.Можливість придбання сертифікованих алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) на території громади у нічний час.

 

 

1.      Погіршення соціально-демографічної та криміногенної ситуації населеного пункту.

2.      Витрати на лікування, спричинені надмірним споживанням алкоголю.

3.      Витрати на сплату адміністративних штрафів внаслідок вчинення правопорушень у стані алкогольного сп’яніння

 

 

 

 

 

У разі залишення існуючої на даний момент ситуації без змін, проблема продовжуватиме існувати, що не забезпечить досягнення поставленої мети

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання сфери торгівлі алкогольних напоїв на території громади

 

Відсутні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відсутні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Частково вирішує поставлену проблему. Важливі

та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними, що не забезпечить досягнення поставленої мети

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Реалізація покладених на органи місцевого самоврядування наданих чинним законодавством повноважень.

2.Покращення громадського правопорядку на території громади внаслідок дії положень регуляторного акта (з 168 протоколів складених у 2020 році прогнозується їх зменшення до 116 у 2022 році).

3.Попередження надходження скарг громадян на порушення правопорядку та тиші на території громади в нічний час

4.Здійснення контролю за дотриманням правопорядку у місцях розміщення об’єктів торгівлі, які здійснюють продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

5.Забезпечення прав мешканців на тишу в нічний час

6.Збільшення тривалості життя, зниження рівня серцево-судинних та інших захворювань серед населення внаслідок зниження споживання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

7.Попередження правопорушень, пов’язаних із зловживанням алкоголю

8.Зниження рівня злочинності на території громади

9.Прозорість дій органів місцевого самоврядування по відношенню до суб’єктів господарської діяльності, які здійснюють продаж пива пива (крім безалкогольного) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

10.Створення рівних умов для всіх суб’єктів господарювання в частині продажу пива (крім безалкогольного) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

 

1.Витрати на:

- проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед суб’єктів господарювання;

- проведення у шкільних навчальних закладах роз’яснювальної роботи про шкідливий вплив пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на організм людини та переваги здорового способу життя

2.Витрати суб’єктів господарювання на отримання інформації про регуляторний акт

3.Зменшення прибутку внаслідок заборони торгівлі в нічний час алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (для суб’єктів господарювання, які підпадають під дію регуляторного акту) в сумі близько 90 тис. грн., які можна використати на розвиток власної справи

4.Витрати на виконання вимог регулювання (друк та розміщення оголошень та табличок торгівельних залах про заборону продажу в нічний час алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного).

5.Бюджет Жидачівської громади недоотримає надходження акцизного збору у сумі 4500 грн.

6.Збільшення обєму продаж у нічний час самогону та контрафактного алкоголю .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У разі прийняття регуляторного акта задекларовані цілі будуть досягнуті повною мірою, що забезпечить потребу у вирішенні проблеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

Ситуація залишається без змін, проблема не вирішується.

Ця альтернатива не дає можливості досягнути поставлених цілей державного регулювання, на відміну від альтернативи 3.

У разі не прийняття регуляторного акту, субєкти господарювання здійснюватимуть реалізацію алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) у період з 22.00. год. до 08.00 год., що призведе до збільшення кількості адміністративних протоколів щодо хуліганських дій громадян (які здебільшого скоюються в стані алкогольного сп’яніння ) та розпивання ними алкогольних напоїв в громадських місцях, а також відбуватиметься порушення тиші у вечірній та нічний час.

 

X

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання сфери торгівлі алкогольних напоїв на території Жидачівської громади

Значні втрати для бюджетів усіх рівнів, загроза здоров’ю громадян. Переваги відсутні.

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

Запропонований проєкт при розв’язанні визначеної проблеми є найбільш ефективним способом, що сприятиме легалізації діяльності у сфері торгівлі. Сприяє досягненню цілей державного регулювання: впорядкування продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива ( крім безалкогольного) в торгівельній мережі громади; зменшення фактичної кількості злочинів, що скоюються у стані алкогольного сп’яніння у нічний час; збереження тиші на території Жидачівської громади у вечірній та нічний час; збереження тиші на території громади у вечірній та нічний час; запобігання шкідливому впливу алкоголю на стан здоров’я громадян, профілактика та протидія проявам пияцтва, зокрема, надмірного вживання алкоголю серед молоді. У 2020 році було складено 168 адмінпротоколів щодо хуліганських дій громадян (які здебільшого скоюються в стані алкогольного спяніння) та розпивання ними алкогольних напоїв в громадських місцях. В разі неприйняття регуляторного акту така кількість хуліганських дій буде тільки зростати.

Негативним наслідком встановлення обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольних) є збільшення продажу у нічний час самогону та контрафактного алкоголю.

 

 

Складність у сприйнятті суб’єктами господарської діяльності, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі алкогольними напоями принципів соціально-відповідального бізнесу. Ризики наявні.

 

 

Вирішення проблеми можливе лише шляхом ухвалення проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади», яким пропонується мінімізувати ризики, корупційні прояви, забезпечити нормальні умови життєдіяльності громади, зменшити вплив алкоголю на стан здоров’я молодого покоління.

Перевага обраного виду обумовлена процесами, пов’язаними з використанням збалансованих інтересів громади, суб’єктів господарювання й органу місцевого самоврядування.

 

 

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання

визначеної проблеми

 

Розв’язання визначеної у першому розділі Аналізу регуляторного впливу проблеми буде здійснюватися за допомогою наступних механізмів:

1. Механізм нормотворчої діяльності органів місцевого самоврядування (підготовка відповідного проєкту рішення Жидачівської міської ради у розділі «Регуляторна політика» із застосуванням визначених Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» процедур, прийняття рішення міської ради та його оприлюднення (набрання чинності).

 2. Механізм взаємодії із територіальною громадою (забезпечить належний доступ інформації про регуляторний акт; сприятиме достатньому рівню обізнаності щодо положень пропонованого регуляторного акта).

3. Механізм контролю (забезпечить належне виконання вимог регуляторного акта).

Розв’язання визначеної проблеми здійснюватиметься за допомогою наступних заходів:

1. Заходи превентивного (попереджувального) характеру:

- доведення до відома населення вимог регуляторного акта;

- проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед суб’єктів господарювання;

- проведення у закладах загальної середньої освіти громади роз’яснювальної роботи про шкідливий вплив пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на організм людини та переваги здорового способу життя, проведення виховної роботи серед різних вікових груп населення з метою забезпечення формування правомірної поведінки громадян тощо.

2. Заходи контролю:

- контроль здійснюватиметься за дотриманням вимог регуляторного акта в межах повноважень органів державної влади (Жидачівське відділення поліції ГУНП України в Львівській області, Жидачівське відділення ДПІ в Львівській області , Жидачівський міський відділ ГУ Держпродспоживслужби в Львівській області).

Таким чином вказану проблему розвязуватиметься у виконанні наступних кроків:

1.Оприлюднення проєкту регуляторного акту «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади» в газеті «Новий час» та на офіційному сайті Жидачівської міської ради з метою обговорення та отримання зауважень та пропозицій від фізичних та юридичних осіб.

2. Направлення проєкту регуляторного акту «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади» з аналізом регуляторного впливу до Державної регуляторної служби України для підготовки пропозицій щодо удосконалення проєкту відповідно до принципів державної регуляторної політики.

3.Враховуючи результати обговорення, отримані пропозиції від Державної регуляторної служби України та на підставі ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняття міською радою рішення щодо заборони продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольних) на території громади у нічний час.

4.З метою забезпечення інформованості громади та суб’єктів господарювання про прийняте рішення Жидачівської міської ради ,яке буде оприлюднено в газеті «Новий час» та на офіційному сайті Жидачівської міської ради. Набиратиме чинності це рішення з дати його оприлюднення.

5.Контроль за дотриманням вимог ст.178 Кодексу України про адміністративні порушення з метою недопущення розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, скверах, парках, та інших заборонених законом місцях, появи в громадських місцях у нетверезому стані  будуть здійснювати правоохоронні органи.

Прийняття регуляторного акта забезпечить дотримання єдиного механізму продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання в об’єктах торгівлі (крім закладів ресторанного господарства) .

З метою забезпечення виконання вимог чинного законодавства України та для належної інформованості громадян та суб’єктів господарювання проєкт регуляторного акта та аналіз його регуляторного впливу підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Жидачівської міської ради з метою отримання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань, у термін, визначений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Впровадження регуляторного акту має забезпечити:

- виконання його положень суб’єктами господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, та усіма громадянами;

- впорядкування продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових в об’єктах торгівлі на території Жидачівської громади шляхом встановлення заборони їх реалізації з 22.00 до 08.00 години;

- забезпечення громадського порядку у вечірній та нічний час на прилеглих до об’єктів торгівлі, які здійснюють продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, територіях;

- зниження споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових серед населення Жидачівської громади;

- попередження правопорушень, пов’язаних із зловживанням алкоголю;

-покращення криміногенної ситуації на території Жидачівської громади;

- зменшення випадків порушення тиші та громадського правопорядку в нічний час;

- обмеження доступу до алкогольних напоїв у нічний час для молоді, яка є основним покупцем в цей час і на всій території Жидачівської громади.

Позитивний ефект забезпечуватиметься за рахунок підвищення рівня самосвідомості громадян та суб’єктів господарювання внаслідок прийняття регуляторного акта та доведення його вимог до широкого загалу.

 

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта

залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

 

На дію цього регуляторного акта можуть вплинути такі чинники, як можливі зміни у чинному законодавстві України. Регуляторний акт спонукає суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, та громадян виконувати вимоги, пов’язані із забороною продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на території  Жидачівської міської територіальної громади у визначений час доби. За невиконання вказаних у регуляторному акті вимог суб’єкти господарювання та громадяни несуть відповідальність у порядку, визначеному чинним законодавством України. Інші перешкоди щодо впровадження регуляторного акта та виконання його вимог відсутні.

Прийняття регуляторного акту забезпечить реалізацію прав та законних інтересів територіальної громади Жидачівської міської ради шляхом покращення стану громадського порядку, що полегшить роботу правоохоронних органів, а також зменшить вплив алкоголю на стан здоров’я членів громади, в т.ч. молодого покоління, сприятиме зменшенню кількості злочинів, вчинених особами у стані алкогольного сп’яніння.

До аналізу регуляторного впливу розроблено М-тест (Тест малого підприємництва), оскільки всі суб’єкти, які здійснюють продаж даного виду товару саме є суб’єктами малого підприємництва.

 

 

ТЕСТ малого підприємництва (М-Тест)

 

1. Консультації з представниками малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

 

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 15 серпня 2021 року по 15 вересня 2021 року.

 

 

№ з/п

Вид консультації (публічні консультації (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації, запити (до підприємців, експертів, науковців), тощо)

 

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1.

Робочі зустрічі з суб’єктами господарювання з питань розробки проєкту регуляторного акта

5 осіб виконавчого комітету Жидачівської міської ради

3 суб’єктів підприємни-цької діяльності

 

В ході робочих зустрічей обговорено обґрунтування необхідності прийняття зазначеного проєкту регуляторного акта та інформації про дотримання вимог чинного законодавства України при реалізації пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин столових

 

2.

Телефонні розмови з суб’єктами господарювання з питань розробки проєкту регуляторного акта

 

2

 

 

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва:

 

2.1. Кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється

регулювання: 3 (одиниць);

2.2. Питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості

суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив складає 100 відсотків.

 

 

 

3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання.

 

 

№ з/п

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання)

 

Періодичні (за наступ-ний рік)

Витрати за п’ять років

 

Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

 

1.

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

0

0

0

2.

Процедури повірки або поставки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

0

0

0

3.

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати-витратні матеріали)

0

0

0

4.

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

0

0

0

5.

Інші процедури: недоотримання прибутку суб’єктами господарювання (в середньому на одного суб’єкта господарювання) гривень

 

30000,00

30000,00

150000,00

6.

Разом витрат, гривень:

(Формула: рядки 1+2+3+4+5)

 

30000,00

30000,00

150000,00

7.

Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання,

одиниць

3

3

3

8.

Усього витрат за суб’єктами господарювання, гривень:

(Формула: рядки 6x7)

90000,00

90000,00

450000,00

 

Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

 

 

Розрахункова чисельність суб’єктів малого підприємництва на яких поширюється регулювання: 3 осіб

Розрахунок вартості 1 людино-години:

для розрахунку використовується мінімальна заробітна плата, що у 2021році становить 6000 гривень та у погодинному розмірі 36,11 гривень (Закон України від 15.12.2020 № 1082-IX

«Про Державний бюджет України на 2021 рік»

 

 

9.

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання

 

36,11

 грн/год.

Оціночно:

припущено, що суб’єкт повинен виконувати вимоги регулювання лише в перший рік: за результатами консультацій

630,55

грн/год.

10.

 

Процедури організації виконання вимог регулювання

36,11

 грн/год.

 

 0

(витрати відсутні)

630,55

 грн/год.

11.

Процедури офіційного звітування

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

12.

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок

(формула: витрати часу на забезпечення з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва)

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

13.

Інші процедури

0

0

0

14.

Разом витрат, гривень:

(формула: рядки 9+10+11+12)

 

          36,11

0

630,55

15.

Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

              3

3

3

16.

Усього витрат, грнивень:

(формула: рядки 14Х15)

108,33

0

1890

 

 

 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

 

Державне регулювання рішення не передбачає утворення нового державного органу або створення нового структурного підрозділу діючого органу. Розрахунок бюджетних витрат на адміністрування регулювання здійснюється для органу місцевого самоврядування, що залучений до процесу регулювання.

Орган місцевого самоврядування, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання: Жидачівська  міська рада.

 

 

Процедура регулювання суб’єктів малого підприємництва (розрахунок на одного типового суб’єкта господарю-вання малого підприємництва)

Планові витрати часу на процедуру

Вартість часу співробітника органу місце-вого самовря-дування відпо-відної катего-рії (заробітна плата)

Оцінка кількості процедур за рік, що припада-ють на одного суб’єкта

Оцінка кількості суб’єктів, що підпада-ють під дію процедури регулюва-ння

Витрати на адміністру-вання регулю­вання

(за рік), гривень

1. Облік суб’єкта господарювання, що перебуває у сфері регулювання

0,2

36,11

1

3

21,66

2. Поточний конт-роль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у т. ч.:

0,5

36,11

1

3

54,165 із залученням одного співробітника, 108,33 із залученням двох співробітників

камеральні

-

-

-

-

-

виїзні

0,5

36,11

1

3

54,165

3. Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання

1,0

36,11

1

3

108,33

4. Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання

0,5

36,11

1

3

54,165

5. Оскарження одного окремого рішення суб’єктами господарювання

0,5

36,11

1

1

18,055

6. Підготовка звітнос-ті за результатами регулювання

0,2

36,11

Х

3

21,66

Разом за рік

X

X

X

X

278,035

Сумарно за п’ять років

X

X

X

X

1390,175

 

Порядковий номер

Назва органу місцевого самоврядування

Витрати на адміністрування регулювання за рік, гривень

Сумарні витрати на адміністрування регулювання за п’ять років, гривень

1

Жидачівськаміська рада

278,035

1390,175

Сумарно бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

X

278,035

1390,175

         

 

4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

 

з/п

Показник

Перший рік регулювання (стартовий)

За п’ять років

1.

Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

90000,00

450000,00

2.

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

108,33

1890

3.

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (формула: рядки 1+2)

90108,33

451890,00

4.

Сумарні бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

278,035

1390,175

5.

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

(формула: рядки 3+4)

90 386,365

453280,175

 

5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

Для суб’єктів господарювання малого підприємництва корегуючі (пом’якшувальні) заходи не розробляються.

 

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

 

Даний проєкт регуляторного акта – рішення Жидачівської міської ради «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади», як і будь-який інший нормативно-правовий акт, є загальнообов’язковим до застосування та може бути використаним протягом необмеженого терміну. Він запроваджується без встановлення обмежень у часі тому-що на нього можуть вплинути невизначені зовнішні та внутрішні чинники, передбачити які на сьогодні не є можливим. Таким чином, дія даного акту є необмежена, до моменту настання факторів, які можуть вплинути на суттєвий зміст цього акту або на його цілі. Зміни до регуляторного акту будуть вноситись після внесення відповідних змін до чинного законодавства України та у разі потреби за підсумками аналізу відстеження його результативності. Перегляд положень регуляторного акту, його скасування, визнання таким, що втратив чинність, чи внесення до нього змін здійснюватиметься у відповідності з вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

 

Прогнозні значення показників результативності регуляторного акту:

 

 

2022

2023

2024

2025

2026

1. Розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов’язаних з дією регуляторного акта

-

-

-

-

-

2. Кількість суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься

дія регуляторного акта

3

3

3

3

3

3. Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичними особами, пов’язаними з виконанням вимог регуляторного акту

0 грн та

1 год.

0 грн та

0 год.

0 грн та

0 год.

0 грн та

0 год.

0 грн та

0 год.

4.Зменшення виручки у СГД, тис.грн

90.0

90.0

90.0

90.0

90.0

5.Час, що витрачатиметься СГД повязаними з виконанням вимог акту

Час роботи СГД, що здійснюють торгівлю алкогольною продукцією у нічний час зменшиться на 10 год. для кожного СГД

6. Рівень поінформованості суб’єктів господарювання, пов’язаний з регулюванням (%)

100

100

100

100

100

Додаткові прогнозні показники дії регуляторного акту:

7. Кількість складених протоколів за порушення у сфері адміністративних порушень статті 156 КУпАП

5

0

0

0

0

8. Кількість адміністративних стягнень за порушення статті 156 КУпАП

9

0

0

0

0

9. Кількість проведених заходів роз’яснювальної роботи про шкідливий вплив споживання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, у тому числі пива у освітніх закладах Жидачівської громади

7

7

7

7

7

10.Зменшення надходжень звернень від громадян на порушення законних прав і інтересів на тишу (очікуваний показник на рівні 30% порівняно з попереднім роком, що є базою для порівняння)

30

-

-

-

-

 

 

Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та фізичних осіб щодо основних положень акту – достатній, оскільки дотримано вимоги Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», проєкт регуляторного акту та повідомлення про його оприлюднення розміщено на офіційному веб-сайті Жидачівської міської ради в розділі Нормативні акти-Регуляторна політика та місцевій газеті «Новий час», рішення міської ради набуде чинності після його прийняття з моменту опублікування на офіційному сайті Жидачівському міської ради та Народному часописі «Новий час»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акту

 

Після прийняття регуляторного акту послідовно здійснюватиметься базове, повторне та періодичне відстеження його результативності.

З огляду на показники результативності, визначені в попередньому розділі аналізу регуляторного впливу, відстеження результативності цього регуляторного акту буде здійснюватися статистичним методом. Для відстеження будуть використовуватись статистичні дані органів державної влади, місцевого самоврядування та інших уповноважених суб’єктів за відповідний період.

Базове відстеження результативності регуляторного акту здійснюватиметься через 6 місяців набуття його чинності.

Повторне відстеження буде здійснюватися через рік з дня набрання ним чинності, але не пізніше двох років, за результатами якого можливо здійснити порівняльний аналіз базового та повторного відстеження. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань вони будуть усунені шляхом внесення відповідних змін.

Періодичне відстеження планується здійснювати один раз на три роки з дня виконання заходів повторного відстеження результативності цього акту та кожні наступні 3 роки.

Відстеження результативності дії акту буде здійснюватися відповідальними за його розробку – відділом економічного розвитку та інвестицій Жидачівської міської ради шляхом аналізу статистичних даних щодо чисельності суб’єктів господарювання, на яких розповсюджується дія регуляторного акту, кількість складених протоколів за порушення статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, рівень поінформованості суб’єктів господарювання, пов’язаних з регулюванням, тощо.

У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань, вони будуть усунені шляхом внесення відповідних змін у регуляторний акт. Після виконання відповідних заходів готуватимуться звіти про результативність регуляторного акту.

Аналіз регуляторного акту розроблений на виконання вимог статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1151 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року № 308».

 

Міський голова                             Володимир ЛЕВКО

 

 

Розробник:

Начальник відділу економічного розвитку та інвестицій                         Леся Шумельда                                                       

 

ПРОЄКТ

                                                                                                                            

 РІШЕННЯ №___

 

_______________ 2021 року

м. Тараща

 

Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади

 

Відповідно до Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження споживання та продажу пива та слабоалкогольних напоїв» та «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833, з метою впорядкування роздрібної торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями, пивом (крім безалкогольного) в певний час доби, усунення порушень громадського порядку та зменшення кількості злочинів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння, зменшення рівня алкоголізму як явища, керуючись п.441 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Жидачівська міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1.    Заборонити продаж алкогольних напоїв таких як пива (крім безалкогольного), слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) на території Жидачівської міської територіальної громади з 22 години 00 хвилин вечора до 08 години 00 хвилин ранку.

2.    Суб’єктам господарювання, розташованим та території Жидачівської міської територіальної громади рекомендувати інформувати покупців про прийняття Жидачівською міською радою цього рішення.

3.    Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Жидачівської міської ради з питань житлово-комунального господарства та екології.

 

Жидачівський міський голова                                          Володимир ЛЕВКО

 

аналіз регуляторного впливу

проєкту регуляторного акта – проєкту рішення

Жидачівської міської ради

 

Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади

Аналіз регуляторного впливу до проєкту регуляторного акта розроблений відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових», Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1151 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», що визначає правові і організаційні заходи реалізації проєкту рішення Жидачівської міської ради «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади».

Назва регуляторного акта:

Проєкт рішення Жидачівської міської ради «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади».

Регуляторний орган:

Жидачівська міська рада.

Розробник проєкту регуляторного акта:

Відділ економічного розвитку та інвестицій Жидачівської міської ради.

Контактний телефон:

(03239) 31-151

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Визначення проблеми

 

Порядок реалізації алкогольних напоїв в Україні регламентується Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», Законом України «Про захист прав споживачів», Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року № 854.

Боротьба з надмірним споживанням алкоголю залишається і сьогодні актуальною. Адже, щороку в Україні через алкоголізм та пияцтво помирають понад 40 тисяч осіб. За рівнем споживання алкоголю наша держава займає одне з перших місць у світі. Також за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я Україна посідає перше місце у світі за вживанням алкоголю серед дітей та молоді. Майже 40% українських підлітків у віці 14 – 18 років регулярно вживають спиртні напої.

Пияцтво – масштабна соціально-культурна проблема українського суспільства. Щороку в Україні ставлять на облік близько 100 тисяч алкоголіків. Загальна їх кількість більша і складає десь 700 тисяч алкоголіків. Це набуває ознак національної епідемії.

Окрім того, стан алкогольного сп’яніння є причиною скоєння злочинів. Так, кримінологічні дослідження показують, що під впливом пияцтва вчиняються 40 - 45 % усіх злочинів, а такі тяжкі злочини, як вбивство, тяжкі тілесні ушкодження, хуліганство, грабежі і розбої в 70-80% випадків вчиняються у стані сп'яніння (так званого фізіологічного сп'яніння). Таким чином, пияцтво та алкоголізм є тим соціальним злом, що прямо пов'язані із злочинністю.

Впродовж 2020 року працівниками Жидачівського відділення поліції ГУНП України в Львівській  області складено 168   адміністративних протоколів за порушення статті 178 «Розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п’яному вигляді» Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Разом з тим одними з соціальних цінностей згідно з ст. 3 Конституції України визнаються життя та здоров’я людини. Тому алкоголізм та пияцтво є такими, що протирічать визнаним у сучасному суспільстві цінностям.

На даний час дане питання врегульовано на законодавчому рівні та з метою впровадження державної політики щодо попередження вживання серед населення (в т.ч. підлітків, молоді) алкогольних напоїв і впорядкування часу продажу в громаді цих товарів, назріла нагальна необхідність нормативного врегулювання цього питання.

На підставі прийняття Закону України від 22.03.2018 № 2376-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових», яким доповнено Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме п. 441 ст. 26 де виключно до компетенції органів місцевого самоврядування належить встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Внесено зміни і до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме ст. 15-3 доповнено частиною 9, яка регламентує, що сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.

Також стаття 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі рішення відповідного органу місцевого самоврядування щодо торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими (крім закладів ресторанного господарства) у заборонений час доби.

З огляду на викладене вище, керуючись п. 441 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових» беручи до уваги необхідність забезпечення прав та законних інтересів громадян шляхом реалізації на території Жидачівської міської територіальної громади державної політики щодо попередження вживання серед населення алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв і пива, визнання життя та здоров’я людини найвищими соціальними цінностями та врегулювання правових відносин суб’єктів господарювання, що здійснюють на території Жидачівської міської територіальної громади роздрібну торгівлю алкогольними напоями у визначеному чинним законодавством України порядку (крім закладів ресторанного господарства), розроблено проєкт рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади».

Таким чином, проблема, яку пропонується врегулювати в результаті прийняття вказаного регуляторного акта, є необхідність впорядкування продажу алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива на території Жидачівської громади з метою збереження життя та здоров’я населення громади, підтримання громадського порядку та забезпечення тиші, зменшення кількості злочинів, які вчиняються у стані алкогольного сп’яніння.

Для вирішення існуючої проблеми пропонується впорядкування продажу алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) на території Жидачівської міської ради шляхом заборони їх реалізації з 22.00 до 08.00 години щоденно, враховуючи вихідні та святкові дні.

Запропонований час доби про встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) всіх форм власності в проєкті рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади» вибрано не випадково, оскільки статтею 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» визначено, що у нічний час, із 22.00 години до 08.00 години забороняються гучний спів і викрики в таких приміщеннях і на таких територіях:

1) жилих будинків і прибудинкових територіях;

2) лікувальних, санаторно-курортних закладів, будинків-інтернатів, закладів освіти, культури;

3) готелів і гуртожитків;

4) розташованих у межах населених пунктів закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, розважального та грального бізнесу;

5) інших будівель і споруд, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

6) парків, скверів, зон відпочинку, розташованих на території мікрорайонів і груп житлових будинків.

У даній ситуації виникає необхідність прийняття регуляторного акта, який виконуватиме норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових»,  та сприятиме обмеженню розповсюдження алкогольної залежності серед населення, а особливо молоді, зменшенню кількості злочинів, що скоєні особами у стані алкогольного сп’яніння, захисту населення від шкідливого впливу шуму та забезпечить громадський спокій та порядок.

Даний регуляторний акт покликаний активізувати територіальну громаду на допомогу виявлення випадків порушень та спонукати приватний бізнес з розумінням і усвідомленням ставитись до виконання нового нормативного документу. На деякий час можливий супротив з боку приватного бізнесу проти запропонованих обмежень, проте в подальшому вони цілком можуть бути застосовані на практиці.

За своїми ознаками цей проєкт рішення міської ради належить до регуляторних актів, оскільки регулює адміністративні та господарські відносини між суб’єктами господарювання, громадянами та міською радою.

Згідно інформації Жидачівського відділення ДПІ у Львівській області області від 31 серпня 2021 року на території Жидачівської міської територіальної громади зареєстровано 45 суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами (алкогольними напоями), згідно поданої декларації з акцизного податку. З них 3 суб’єктів господарювання, які підпадають під дію запропонованого регуляторного акту.

Суб’єкти господарювання від реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) в нічний час отримують приблизно376124,00 грн. за рік.

Натомість, заборона продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) у нічний час не призведе до втрат субєктів господарювання у сумі 376,1 тис. грн, оскільки за рахунок збільшення виручки у денний час(мешканці громади будуть проінформовані про заборону продажу алкогольних напоїв та будуть планувати свої покупки заздалегідь), тому витрати субєктів господарювання складуть 90,0 тис. грн

Визначення основних груп (підгруп), на які впливає дане питання:

 

 

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

+

-

Держава (територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління)

+

-

Суб’єкти господарювання

+

-

 

Можливість розв’язання проблеми за допомогою ринкових механізмів виключається, оскільки не будуть реалізовані повноваження Жидачівської міської ради щодо встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби. Розв’язання проблеми із застосуванням інших регуляторних актів Жидачівської міської ради виключається з огляду на їх відсутність.

 

II. Цілі державного регулювання

 

Шляхом державного регулювання пропонується розв’язати проблему щодо впорядкування продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) на території Жидачівської міської територіальної громади у нічний час доби у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Цілями державного регулювання при цьому є:

- попередження правопорушень, пов'язаних із зловживанням алкоголю на території громади у нічний час;

- збереження тиші на території громади у нічний час;

- зниження споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на 10 % за рік;

- збереження здоров’я населення громади;

- зменшення кількості звернень громадян на порушення тиші у нічний час на 30 % за рік;

- профілактика та протидія проявам пияцтва, зокрема надмірного вживання алкоголю серед молоді.

 

 

 

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

 

1. Визначення альтернативних способів

 

 

Вид альтернативи

 

 

Опис альтернативи

 

 

Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

 

 

 

 

 

Дана альтернатива є неприйнятною, оскільки загострення ситуації зі вживання населенням громади алкогольних напоїв особливо підлітками та молоддю потребує негайного впорядкування. В результаті реалізації даної ініціативи субєкти господарювання продовжать торгівлю алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими та пивом (крім безалкогольного) в нічний час. У цьому випадку субєкти господарювання не понесуть ніяких втрат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання алкогольних напоїв у торгівельній мережі громади (магазини, інші стаціонарні торгові об’єкти)

 

 

 

 

 

Дана альтернатива є неприйнятною, оскільки:

-          суттєво зменшуються надходження до бюджету Жидачівської громади від реалізації цих 1011тис.грн

-          обмежує права суб’єктів господарювання на здійснення підприємницької діяльності, вимагає змінювати спеціалізацію об’єктів торгівлі та організацію їх роботи, що викличе значний супротив з їх сторони, а також викличе невдоволення з боку мешканців громади;

-          приводить до збільшення споживання сурогатних напоїв, що призводить до загроз життю людей;

 

Альтернатива 3 –

 прийняття проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

 

Це спосіб є єдино можливим та максимально ефективним для досягнення цілей державного регулювання.

Реалізація такого регуляторного акта забезпечить дотримання єдиного прозорого механізму щодо впорядкування обігу алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного). Обмеження реалізації пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин столових зменшить вплив алкоголю на стан здоров’я молодого покоління, мінімізує соціальні наслідки від вживання алкогольних напоїв, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива.

Суб’єкти господарювання, що підпадають під дію цього регуляторного акту недоотримають виручку в сумі 90 тис.грн за рік, при цьому зменшиться кількість адміністративних матеріалів щодо хуліганських дій громадян(які здебільшого скоюються в стані сп’яніння) та розпивання алкогольних напоїв в громадських місцях.

 

 

 

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

 

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

 

(у даному випадку територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевий орган виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління)

 

Вид альтернативи

 

Вигоди

 

Витрати

 

Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

Надходження до бюджету громади від акцизного податку за рахунок торгівлі у нічний час складуть 18 806,2 грн.за рік.

 

 

У нічний час буде продано 6439 літра алкогольних напоїв, а це призведе до погіршення соціально-демографічної та криміногенної ситуації.

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання алкогольних напоїв у торгівельній мережі громади (магазини, інші стаціонарні торгові об’єкти)

 

Часткова реалізація покладених на органи місцевого самоврядування повноважень

 

 

 

 

 

 

 

Зменшення надходжень до міського бюджету від реалізації пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вин столових (сплата акцизного податку)у розмірі 1011 тис.грн

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидаівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

 

 

 

Забезпечення тиші у нічний час, зменшення скарг громадян на порушення громадського правопорядку, зменшення кількості злочинів, скоєних особами у стані сп’яніння, зменшення зростання алкогольної залежності, особливо серед молоді, формування принципів соціально-відповідального бізнесу.

А також завдяки таким заходам зменшиться витрати місцевого бюджету на охорону здоров’я та заходи протидії порушень на 17000 грн.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Обмеження реалізації (продажу) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) на території громади шляхом заборони їх реалізації з 22.00 год. до 08.00 год. кожного дня вплине на зменшення продажів алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива(крім безалкогольного) суб’єктами підприємницької діяльності, що сприятиме зменшенню виручки відповідно і сум сплаченого акцизного збору.

В свою чергу субєкти господарювання недоотримають кошти в сумі 90 тис. грн на рік, які можна було б використати на розвиток власної справи. Таким чином місцевий бюджет недоотримає надходжень в сумі 4951,00 грн. за рік.

При встановленні обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) почастішають випадки продажу у нічний час самогону та контрафактного алкоголю.

 

 

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

 

Вид альтернативи

 

Вигоди

 

Витрати

 

 

 

 

Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Можливість придбання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) на території Жидачівської громади у нічний час

 

 

 

 

 

 

 

1.Витрати на лікування, спричинені надмірним споживанням алкоголю.

2.Витрати на сплату адміністративних штрафів внаслідок вчинення правопорушень у стані алкогольного сп’яніння

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання алкогольних напоїв у торгівельній мережі громади (магазини, інші стаціонарні торгові об’єкти)

Відсутні

 

 

 

 

 

 

1.Витрати на лікування, спричинені надмірним споживанням неліцензійного, сурогатного алкоголю.

2.Витрати на сплату адміністративних штрафів внаслідок вчинення правопорушень у стані алкогольного сп’яніння

 

 Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

Поліпшення умов проживання та зміцнення здоров’я мешканців громади (зокрема неповнолітніх осіб).

Зменшення кількості складених адмінпротоколів щодо хуліганських дій громадян (які здебільшого вчиняються в стані сп’яніння ) та розпивання ними алкогольних напоїв в громадських місцях. Так протягом 2020 року складено 168 таких протоколів. Планується, що при дії цього регуляторного акту таких правопорушень зменшиться більш як на третину.

 Захист мешканців громади від негативного впливу шуму на стан здоров’я та відпочинок у нічний час. Запобігання шкідливого впливу алкоголю на стан здоров’я громадян, профілактика та протидія пияцтву.

Незначні часові незручності при придбанні алкогольних напоїв

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

 

 

Показник

 

Великі

 

Середні

 

(Малі) мікро

 

Разом

 

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

 

-

-

3

3

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

 

-

-

100

100

 

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

    Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

 

 

 

 

 

Продаж алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива у стаціонарних об’єктах торгівлі, малих архітектурних формах та тимчасових спорудах торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення та отримання відповідного прибутку. А це сприятиме збільшенню виручки від реалізації цього виду підакцизного товару.

Субєкти господарювання отримають кошти в сумі  376 124 грн. за рік, які можна використати на розвиток власної справи.

Збільшення виручки призведе до збільшення суми сплати акцизного збору, що сплачуюються субєктами господарювання до бюджету громади. Сплачені кошти складатимуть близько 18 806 грн.на рік

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання алкогольних напоїв у торгівельній мережі громади (магазини, інші стаціонарні торгові об’єкти)

 

Відсутні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відсутні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Прозорість дій місцевих

органів влади по відношенню до суб’єктів господарської діяльності, які здійснюють продаж пива (крім безалкогольного) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

2.      Створення рівних умов для

всіх суб’єктів господарювання в частині продажу пива (крім безалкогольного) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

3.      Приєднання до принципів

соціально-відповідального бізнесу/діяльності

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Витрати на отримання

інформації про регуляторний акт

2.      Зменшення прибутку

внаслідок заборони торгівлі в нічний час алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими та пивом (крім безалкогольного)

для суб’єктів господарювання,  які підпадають під дію регуляторного акту. Субєкти господарювання недоотримають 90 тис. грн. на рік.

3.      Витрати на виконання

вимог регулювання: друк та розміщення оголошень в торгівельних залах про заборону продажу в нічний час алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного), процедури щодо забезпечення процесу перевірок

 

 

Запропоновані альтернативи не впливають на сферу інтересів суб’єктів великого та середнього підприємництва, так як на території Жидачівської громади відсутні субєкти господарювання великого і середнього підприємництва, які здійснюють реалізацію алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного), тому витрати за альтернативами в кількісному вимірі не розраховуються.

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу

досягнення цілей

 

Оцінка ступеня досягнення визначених цілей визначається за чотирибальною системою, де:

4 – цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою (проблеми більше не буде);

3 – цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми не буде);

2 – цілі прийняття регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблему частково розв’язано, але деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

1 – цілі прийняття регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема залишається).

 

 

 

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

 

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки

)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

    Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт

рішення міської ради

 

 

1

 

 

 

 

 

Не забезпечує досягнення цілей державного регулювання.  Ситуація, що склалась у громаді потребує негайного втручання та врегулювання. Втрачається можливість формування в суспільстві здорового способу життя, зниження рівня споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв.

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання сфери торгівлі алкогольних напоїв на території Жидачівської громади

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

Частково вирішує поставлену проблему, може спричинити значні втрати надходжень до міському бюджету від реалізації цих підакцизних товарів, а також спричинить супротив як мешканців, так і субєктів господарювання.

 

 

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийняття проєкту рішення міської ради – це єдиний спосіб досягнення цілей та розв’язання вищезазначених проблем, повністю відповідає вимогам чинного законодавства України.

Зменшиться кількість адмінпротоколів щодо хуліганських дій громадян (які здебільшого скоюються в стані алкогольного сп’яніння) та розпивання ними алкогольних напоїв в громадських місцях; збереження тиші на території громади у вечірній та нічний час.

Проте єдиними негативним наслідком встановлення обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв,вин столових та пива (крім безалкогольного) є збільшення продажу у нічний час самогону та контрафактного алкоголю.

 

 

 

 

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1-залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Продаж алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових і пива у стаціонарних об’єктах торгівлі, малих архітектурних формах та тимчасових спорудах торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення та отримання відповідного прибутку. Субєкти господарювання отримають кошти в сумі 376 124 грн.за рік, які можна використати на розвиток власної справи.

2.Надходження до бюджету громади від сплати акцизного збору складатиме 18 806 грн.

3.Можливість придбання сертифікованих алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) на території громади у нічний час.

 

 

1.      Погіршення соціально-демографічної та криміногенної ситуації населеного пункту.

2.      Витрати на лікування, спричинені надмірним споживанням алкоголю.

3.      Витрати на сплату адміністративних штрафів внаслідок вчинення правопорушень у стані алкогольного сп’яніння

 

 

 

 

 

У разі залишення існуючої на даний момент ситуації без змін, проблема продовжуватиме існувати, що не забезпечить досягнення поставленої мети

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання сфери торгівлі алкогольних напоїв на території громади

 

Відсутні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Відсутні

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Частково вирішує поставлену проблему. Важливі

та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними, що не забезпечить досягнення поставленої мети

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Реалізація покладених на органи місцевого самоврядування наданих чинним законодавством повноважень.

2.Покращення громадського правопорядку на території громади внаслідок дії положень регуляторного акта (з 168 протоколів складених у 2020 році прогнозується їх зменшення до 116 у 2022 році).

3.Попередження надходження скарг громадян на порушення правопорядку та тиші на території громади в нічний час

4.Здійснення контролю за дотриманням правопорядку у місцях розміщення об’єктів торгівлі, які здійснюють продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

5.Забезпечення прав мешканців на тишу в нічний час

6.Збільшення тривалості життя, зниження рівня серцево-судинних та інших захворювань серед населення внаслідок зниження споживання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

7.Попередження правопорушень, пов’язаних із зловживанням алкоголю

8.Зниження рівня злочинності на території громади

9.Прозорість дій органів місцевого самоврядування по відношенню до суб’єктів господарської діяльності, які здійснюють продаж пива пива (крім безалкогольного) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

10.Створення рівних умов для всіх суб’єктів господарювання в частині продажу пива (крім безалкогольного) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових

 

1.Витрати на:

- проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед суб’єктів господарювання;

- проведення у шкільних навчальних закладах роз’яснювальної роботи про шкідливий вплив пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на організм людини та переваги здорового способу життя

2.Витрати суб’єктів господарювання на отримання інформації про регуляторний акт

3.Зменшення прибутку внаслідок заборони торгівлі в нічний час алкогольними, слабоалкогольними напоями та пивом (для суб’єктів господарювання, які підпадають під дію регуляторного акту) в сумі близько 90 тис. грн., які можна використати на розвиток власної справи

4.Витрати на виконання вимог регулювання (друк та розміщення оголошень та табличок торгівельних залах про заборону продажу в нічний час алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного).

5.Бюджет Жидачівської громади недоотримає надходження акцизного збору у сумі 4500 грн.

6.Збільшення обєму продаж у нічний час самогону та контрафактного алкоголю .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У разі прийняття регуляторного акта задекларовані цілі будуть досягнуті повною мірою, що забезпечить потребу у вирішенні проблеми

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1-

 залишити дану ситуацію без змін та не приймати даний проєкт рішення міської ради

Ситуація залишається без змін, проблема не вирішується.

Ця альтернатива не дає можливості досягнути поставлених цілей державного регулювання, на відміну від альтернативи 3.

У разі не прийняття регуляторного акту, субєкти господарювання здійснюватимуть реалізацію алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольного) у період з 22.00. год. до 08.00 год., що призведе до збільшення кількості адміністративних протоколів щодо хуліганських дій громадян (які здебільшого скоюються в стані алкогольного сп’яніння ) та розпивання ними алкогольних напоїв в громадських місцях, а також відбуватиметься порушення тиші у вечірній та нічний час.

 

X

 

 

 

 

 

 

Альтернатива 2 - запровадження повної заборони реалізації суб
’єктами господарювання сфери торгівлі алкогольних напоїв на території Жидачівської громади

Значні втрати для бюджетів усіх рівнів, загроза здоров’ю громадян. Переваги відсутні.

 

 

 

 

 

 

 

 

X

 

 

 

 

 

Альтернатива 3 – прийняття

проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв

у певний час доби на території

Жидачівської міської територіальної громади»

Запропонований проєкт при розв’язанні визначеної проблеми є найбільш ефективним способом, що сприятиме легалізації діяльності у сфері торгівлі. Сприяє досягненню цілей державного регулювання: впорядкування продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива ( крім безалкогольного) в торгівельній мережі громади; зменшення фактичної кількості злочинів, що скоюються у стані алкогольного сп’яніння у нічний час; збереження тиші на території Жидачівської громади у вечірній та нічний час; збереження тиші на території громади у вечірній та нічний час; запобігання шкідливому впливу алкоголю на стан здоров’я громадян, профілактика та протидія проявам пияцтва, зокрема, надмірного вживання алкоголю серед молоді. У 2020 році було складено 168 адмінпротоколів щодо хуліганських дій громадян (які здебільшого скоюються в стані алкогольного спяніння) та розпивання ними алкогольних напоїв в громадських місцях. В разі неприйняття регуляторного акту така кількість хуліганських дій буде тільки зростати.

Негативним наслідком встановлення обмеження реалізації алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольних) є збільшення продажу у нічний час самогону та контрафактного алкоголю.

 

 

Складність у сприйнятті суб’єктами господарської діяльності, які здійснюють діяльність у сфері торгівлі алкогольними напоями принципів соціально-відповідального бізнесу. Ризики наявні.

 

 

Вирішення проблеми можливе лише шляхом ухвалення проєкту рішення Жидачівської міської ради Львівської області «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади», яким пропонується мінімізувати ризики, корупційні прояви, забезпечити нормальні умови життєдіяльності громади, зменшити вплив алкоголю на стан здоров’я молодого покоління.

Перевага обраного виду обумовлена процесами, пов’язаними з використанням збалансованих інтересів громади, суб’єктів господарювання й органу місцевого самоврядування.

 

 

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання

визначеної проблеми

 

Розв’язання визначеної у першому розділі Аналізу регуляторного впливу проблеми буде здійснюватися за допомогою наступних механізмів:

1. Механізм нормотворчої діяльності органів місцевого самоврядування (підготовка відповідного проєкту рішення Жидачівської міської ради у розділі «Регуляторна політика» із застосуванням визначених Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» процедур, прийняття рішення міської ради та його оприлюднення (набрання чинності).

 2. Механізм взаємодії із територіальною громадою (забезпечить належний доступ інформації про регуляторний акт; сприятиме достатньому рівню обізнаності щодо положень пропонованого регуляторного акта).

3. Механізм контролю (забезпечить належне виконання вимог регуляторного акта).

Розв’язання визначеної проблеми здійснюватиметься за допомогою наступних заходів:

1. Заходи превентивного (попереджувального) характеру:

- доведення до відома населення вимог регуляторного акта;

- проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед суб’єктів господарювання;

- проведення у закладах загальної середньої освіти громади роз’яснювальної роботи про шкідливий вплив пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на організм людини та переваги здорового способу життя, проведення виховної роботи серед різних вікових груп населення з метою забезпечення формування правомірної поведінки громадян тощо.

2. Заходи контролю:

- контроль здійснюватиметься за дотриманням вимог регуляторного акта в межах повноважень органів державної влади (Жидачівське відділення поліції ГУНП України в Львівській області, Жидачівське відділення ДПІ в Львівській області , Жидачівський міський відділ ГУ Держпродспоживслужби в Львівській області).

Таким чином вказану проблему розвязуватиметься у виконанні наступних кроків:

1.Оприлюднення проєкту регуляторного акту «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади» в газеті «Новий час» та на офіційному сайті Жидачівської міської ради з метою обговорення та отримання зауважень та пропозицій від фізичних та юридичних осіб.

2. Направлення проєкту регуляторного акту «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади» з аналізом регуляторного впливу до Державної регуляторної служби України для підготовки пропозицій щодо удосконалення проєкту відповідно до принципів державної регуляторної політики.

3.Враховуючи результати обговорення, отримані пропозиції від Державної регуляторної служби України та на підставі ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняття міською радою рішення щодо заборони продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та пива (крім безалкогольних) на території громади у нічний час.

4.З метою забезпечення інформованості громади та суб’єктів господарювання про прийняте рішення Жидачівської міської ради ,яке буде оприлюднено в газеті «Новий час» та на офіційному сайті Жидачівської міської ради. Набиратиме чинності це рішення з дати його оприлюднення.

5.Контроль за дотриманням вимог ст.178 Кодексу України про адміністративні порушення з метою недопущення розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, скверах, парках, та інших заборонених законом місцях, появи в громадських місцях у нетверезому стані  будуть здійснювати правоохоронні органи.

Прийняття регуляторного акта забезпечить дотримання єдиного механізму продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання в об’єктах торгівлі (крім закладів ресторанного господарства) .

З метою забезпечення виконання вимог чинного законодавства України та для належної інформованості громадян та суб’єктів господарювання проєкт регуляторного акта та аналіз його регуляторного впливу підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Жидачівської міської ради з метою отримання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань, у термін, визначений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Впровадження регуляторного акту має забезпечити:

- виконання його положень суб’єктами господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, та усіма громадянами;

- впорядкування продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових в об’єктах торгівлі на території Жидачівської громади шляхом встановлення заборони їх реалізації з 22.00 до 08.00 години;

- забезпечення громадського порядку у вечірній та нічний час на прилеглих до об’єктів торгівлі, які здійснюють продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, територіях;

- зниження споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових серед населення Жидачівської громади;

- попередження правопорушень, пов’язаних із зловживанням алкоголю;

-покращення криміногенної ситуації на території Жидачівської громади;

- зменшення випадків порушення тиші та громадського правопорядку в нічний час;

- обмеження доступу до алкогольних напоїв у нічний час для молоді, яка є основним покупцем в цей час і на всій території Жидачівської громади.

Позитивний ефект забезпечуватиметься за рахунок підвищення рівня самосвідомості громадян та суб’єктів господарювання внаслідок прийняття регуляторного акта та доведення його вимог до широкого загалу.

 

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта

залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

 

На дію цього регуляторного акта можуть вплинути такі чинники, як можливі зміни у чинному законодавстві України. Регуляторний акт спонукає суб’єктів господарювання, на яких поширюється регулювання, та громадян виконувати вимоги, пов’язані із забороною продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на території  Жидачівської міської територіальної громади у визначений час доби. За невиконання вказаних у регуляторному акті вимог суб’єкти господарювання та громадяни несуть відповідальність у порядку, визначеному чинним законодавством України. Інші перешкоди щодо впровадження регуляторного акта та виконання його вимог відсутні.

Прийняття регуляторного акту забезпечить реалізацію прав та законних інтересів територіальної громади Жидачівської міської ради шляхом покращення стану громадського порядку, що полегшить роботу правоохоронних органів, а також зменшить вплив алкоголю на стан здоров’я членів громади, в т.ч. молодого покоління, сприятиме зменшенню кількості злочинів, вчинених особами у стані алкогольного сп’яніння.

До аналізу регуляторного впливу розроблено М-тест (Тест малого підприємництва), оскільки всі суб’єкти, які здійснюють продаж даного виду товару саме є суб’єктами малого підприємництва.

 

 

ТЕСТ малого підприємництва (М-Тест)

 

1. Консультації з представниками малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

 

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 15 серпня 2021 року по 15 вересня 2021 року.

 

 

№ з/п

Вид консультації (публічні консультації (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації, запити (до підприємців, експертів, науковців), тощо)

 

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1.

Робочі зустрічі з суб’єктами господарювання з питань розробки проєкту регуляторного акта

5 осіб виконавчого комітету Жидачівської міської ради

3 суб’єктів підприємни-цької діяльності

 

В ході робочих зустрічей обговорено обґрунтування необхідності прийняття зазначеного проєкту регуляторного акта та інформації про дотримання вимог чинного законодавства України при реалізації пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин столових

 

2.

Телефонні розмови з суб’єктами господарювання з питань розробки проєкту регуляторного акта

 

2

 

 

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва:

 

2.1. Кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється

регулювання: 3 (одиниць);

2.2. Питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості

суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив складає 100 відсотків.

 

 

 

3. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання.

 

 

№ з/п

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання)

 

Періодичні (за наступ-ний рік)

Витрати за п’ять років

 

Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

 

1.

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

0

0

0

2.

Процедури повірки або поставки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

0

0

0

3.

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати-витратні матеріали)

0

0

0

4.

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

0

0

0

5.

Інші процедури: недоотримання прибутку суб’єктами господарювання (в середньому на одного суб’єкта господарювання) гривень

 

30000,00

30000,00

150000,00

6.

Разом витрат, гривень:

(Формула: рядки 1+2+3+4+5)

 

30000,00

30000,00

150000,00

7.

Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання,

одиниць

3

3

3

8.

Усього витрат за суб’єктами господарювання, гривень:

(Формула: рядки 6x7)

90000,00

90000,00

450000,00

 

Оцінка вартості адміністративних процедур суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

 

 

Розрахункова чисельність суб’єктів малого підприємництва на яких поширюється регулювання: 3 осіб

Розрахунок вартості 1 людино-години:

для розрахунку використовується мінімальна заробітна плата, що у 2021році становить 6000 гривень та у погодинному розмірі 36,11 гривень (Закон України від 15.12.2020 № 1082-IX

«Про Державний бюджет України на 2021 рік»

 

 

9.

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання

 

36,11

 грн/год.

Оціночно:

припущено, що суб’єкт повинен виконувати вимоги регулювання лише в перший рік: за результатами консультацій

630,55

грн/год.

10.

 

Процедури організації виконання вимог регулювання

36,11

 грн/год.

 

 0

(витрати відсутні)

630,55

 грн/год.

11.

Процедури офіційного звітування

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

12.

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок

(формула: витрати часу на забезпечення з боку контролюючих органів Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва)

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

13.

Інші процедури

0

0

0

14.

Разом витрат, гривень:

(формула: рядки 9+10+11+12)

 

          36,11

0

630,55

15.

Кількість суб’єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

              3

3

3

16.

Усього витрат, грнивень:

(формула: рядки 14Х15)

108,33

0

1890

 

 

 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

 

Державне регулювання рішення не передбачає утворення нового державного органу або створення нового структурного підрозділу діючого органу. Розрахунок бюджетних витрат на адміністрування регулювання здійснюється для органу місцевого самоврядування, що залучений до процесу регулювання.

Орган місцевого самоврядування, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання: Жидачівська  міська рада.

 

 

Процедура регулювання суб’єктів малого підприємництва (розрахунок на одного типового суб’єкта господарю-вання малого підприємництва)

Планові витрати часу на процедуру

Вартість часу співробітника органу місце-вого самовря-дування відпо-відної катего-рії (заробітна плата)

Оцінка кількості процедур за рік, що припада-ють на одного суб’єкта

Оцінка кількості суб’єктів, що підпада-ють під дію процедури регулюва-ння

Витрати на адміністру-вання регулю­вання

(за рік), гривень

1. Облік суб’єкта господарювання, що перебуває у сфері регулювання

0,2

36,11

1

3

21,66

2. Поточний конт-роль за суб’єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у т. ч.:

0,5

36,11

1

3

54,165 із залученням одного співробітника, 108,33 із залученням двох співробітників

камеральні

-

-

-

-

-

виїзні

0,5

36,11

1

3

54,165

3. Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання

1,0

36,11

1

3

108,33

4. Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання

0,5

36,11

1

3

54,165

5. Оскарження одного окремого рішення суб’єктами господарювання

0,5

36,11

1

1

18,055

6. Підготовка звітнос-ті за результатами регулювання

0,2

36,11

Х

3

21,66

Разом за рік

X

X

X

X

278,035

Сумарно за п’ять років

X

X

X

X

1390,175

 

Порядковий номер

Назва органу місцевого самоврядування

Витрати на адміністрування регулювання за рік, гривень

Сумарні витрати на адміністрування регулювання за п’ять років, гривень

1

Жидачівськаміська рада

278,035

1390,175

Сумарно бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

X

278,035

1390,175

         

 

4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

 

з/п

Показник

Перший рік регулювання (стартовий)

За п’ять років

1.

Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання

90000,00

450000,00

2.

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

108,33

1890

3.

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (формула: рядки 1+2)

90108,33

451890,00

4.

Сумарні бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

278,035

1390,175

5.

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

(формула: рядки 3+4)

90 386,365

453280,175

 

5. Розроблення корегуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

Для суб’єктів господарювання малого підприємництва корегуючі (пом’якшувальні) заходи не розробляються.

 

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

 

Даний проєкт регуляторного акта – рішення Жидачівської міської ради «Про заборону продажу алкогольних напоїв у певний час доби на території Жидачівської міської територіальної громади», як і будь-який інший нормативно-правовий акт, є загальнообов’язковим до застосування та може бути використаним протягом необмеженого терміну. Він запроваджується без встановлення обмежень у часі тому-що на нього можуть вплинути невизначені зовнішні та внутрішні чинники, передбачити які на сьогодні не є можливим. Таким чином, дія даного акту є необмежена, до моменту настання факторів, які можуть вплинути на суттєвий зміст цього акту або на його цілі. Зміни до регуляторного акту будуть вноситись після внесення відповідних змін до чинного законодавства України та у разі потреби за підсумками аналізу відстеження його результативності. Перегляд положень регуляторного акту, його скасування, визнання таким, що втратив чинність, чи внесення до нього змін здійснюватиметься у відповідності з вимогами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

 

Прогнозні значення показників результативності регуляторного акту:

 

 

2022

2023

2024

2025

2026

1. Розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов’язаних з дією регуляторного акта

-

-

-

-

-

2. Кількість суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься

дія регуляторного акта

3

3

3

3

3

3. Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб’єктами господарювання та/або фізичними особами, пов’язаними з виконанням вимог регуляторного акту

0 грн та

1 год.

0 грн та

0 год.

0 грн та

0 год.

0 грн та

0 год.

0 грн та

0 год.

4.Зменшення виручки у СГД, тис.грн

90.0

90.0

90.0

90.0

90.0

5.Час, що витрачатиметься СГД повязаними з виконанням вимог акту

Час роботи СГД, що здійснюють торгівлю алкогольною продукцією у нічний час зменшиться на 10 год. для кожного СГД

6. Рівень поінформованості суб’єктів господарювання, пов’язаний з регулюванням (%)

100

100

100

100

100

Додаткові прогнозні показники дії регуляторного акту:

7. Кількість складених протоколів за порушення у сфері адміністративних порушень статті 156 КУпАП

5

0

0

0

0

8. Кількість адміністративних стягнень за порушення статті 156 КУпАП

9

0

0

0

0

9. Кількість проведених заходів роз’яснювальної роботи про шкідливий вплив споживання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, у тому числі пива у освітніх закладах Жидачівської громади

7

7

7

7

7

10.Зменшення надходжень звернень від громадян на порушення законних прав і інтересів на тишу (очікуваний показник на рівні 30% порівняно з попереднім роком, що є базою для порівняння)

30

-

-

-

-

 

 

Рівень поінформованості суб’єктів господарювання та фізичних осіб щодо основних положень акту – достатній, оскільки дотримано вимоги Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», проєкт регуляторного акту та повідомлення про його оприлюднення розміщено на офіційному веб-сайті Жидачівської міської ради в розділі Нормативні акти-Регуляторна політика та місцевій газеті «Новий час», рішення міської ради набуде чинності після його прийняття з моменту опублікування на офіційному сайті Жидачівському міської ради та Народному часописі «Новий час»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акту

 

Після прийняття регуляторного акту послідовно здійснюватиметься базове, повторне та періодичне відстеження його результативності.

З огляду на показники результативності, визначені в попередньому розділі аналізу регуляторного впливу, відстеження результативності цього регуляторного акту буде здійснюватися статистичним методом. Для відстеження будуть використовуватись статистичні дані органів державної влади, місцевого самоврядування та інших уповноважених суб’єктів за відповідний період.

Базове відстеження результативності регуляторного акту здійснюватиметься через 6 місяців набуття його чинності.

Повторне відстеження буде здійснюватися через рік з дня набрання ним чинності, але не пізніше двох років, за результатами якого можливо здійснити порівняльний аналіз базового та повторного відстеження. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань вони будуть усунені шляхом внесення відповідних змін.

Періодичне відстеження планується здійснювати один раз на три роки з дня виконання заходів повторного відстеження результативності цього акту та кожні наступні 3 роки.

Відстеження результативності дії акту буде здійснюватися відповідальними за його розробку – відділом економічного розвитку та інвестицій Жидачівської міської ради шляхом аналізу статистичних даних щодо чисельності суб’єктів господарювання, на яких розповсюджується дія регуляторного акту, кількість складених протоколів за порушення статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, рівень поінформованості суб’єктів господарювання, пов’язаних з регулюванням, тощо.

У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань, вони будуть усунені шляхом внесення відповідних змін у регуляторний акт. Після виконання відповідних заходів готуватимуться звіти про результативність регуляторного акту.

Аналіз регуляторного акту розроблений на виконання вимог статті 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1151 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року № 308».

 

Міський голова                             Володимир ЛЕВКО

 

 

Розробник:

Начальник відділу економічного розвитку та інвестицій                         Леся Шумельда                                                       

 
Про затвердження Правил благоустрою території м. Жидачева Друк
П'ятниця, 26 липня 2019, 10:37

ЖИДАЧІВСЬКА   МІСЬКА   РАДА

м. Жидачів,   Львівської   області

 

35 сесія сьомого скликання 2015 – 2020 рр.

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

23.07.2019                                                       № 675                                               м. Жидачів  

 

Про затвердження Правил благоустрою

території міста Жидачева

 

Відповідно до статтей 10, 34 Закону України „Про благоустрій населених пунктів, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 р. № 310 „Про затвердження Типових правил благоустрою території населеного пункту, керуючись статтею 26, 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Жидачівська міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Затвердити Правила благоустрою території міста Жидачева, що додаються.
  2. Визнати такими, що втратили чинність Правила благоустрою території міста Жидачева, затверджені рішенням Жидачівської міської ради від 28.02.2011 р. № 94.
  3. Оприлюднити це рішення в народному часописі „Новий час” та на офіційному вебсайті Жидачівської міської ради.
  4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії з питань житлово-комунального господарства та екології і з питань землекористування та містобудування.

 

 

 

Міський голова                                                   Володимир ЛЕВКО

 

 

ДОДАТОК

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням Жидачівської міської

ради від 23.07.2019 р. № 675

 

 

ПРАВИЛА

благоустрою території міста Жидачева

 

І. Загальні положення

 

1. Правила благоустрою території міста Жидачева (далі – Правила) установлюють вимоги щодо благоустрою території м. Жидачева

2. У цих правилах наведені нижче терміни вживаються в таких значеннях:

ü  прилегла територія - територія, яка межує із об’єктом благоустрою (його частиною) або спорудою (тимчасовою спорудою), розташованою на об’єкті благоустрою по його периметру;

ü  інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Податковому кодексі України, Законах України «Про благоустрій населених пунктів»«Про регулювання містобудівної діяльності»«Про охорону культурної спадщини», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про органи самоорганізації населення.

3. Фінансування заходів із благоустрою населеного пункту здійснюється відповідно до статті 36 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Участь громадян у фінансуванні заходів із благоустрою населеного пункту здійснюється відповідно до статті 37 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

4. Громадяни та юридичні особи є відповідальними за порушення цих Правил та правил благоустрою територій населених пунктів згідно з вимогами законодавства України.

 

IІ. Порядок здійснення благоустрою та утримання територій об’єктів благоустрою

 

1. Благоустрій території м. Жидачева здійснюється з урахуванням особливостей даної території відповідно до вимог законодавства та нормативно-технічних документів.

Проектування та будівництво об’єктів будівництва на об’єктах благоустрою здійснюється відповідно до вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», а також ДБН Б.2.2-5:2011 «Планування та забудова міст, селищ і функціональних територій. Благоустрій територій».

2. Утримання об’єктів благоустрою здійснюється відповідно до статті 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23 вересня 2003 року № 154, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2004 року за № 189/8788.

Благоустрій та утримання парків, рекреаційних зон, садів, скверів і майданчиків здійснюється відповідно до планів, розроблених балансоутримувачем чи підприємством, що здійснює утримання об’єктів благоустрою, та затверджених виконавчим комітетом Жидачівської міської ради, а об’єкта, який перебуває у приватній власності, - його власником.

Благоустрій та утримання парків, що належать до територій та об’єктів природно-заповідного фонду, здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

3. Благоустрій та утримання у належному стані парків, рекреаційних зон, садів, скверів і розташованих на їхніх територіях майданчиків для дозвілля здійснюється з дотриманням вимог Законів України «Про благоустрій населених пунктів»«Про охорону навколишнього природного середовища»«Про оцінку впливу на довкілля», а також:

ü  Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27 липня 2006 року за № 880/12754;

ü  Правил будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 01 березня 2006 року № 110, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07 квітня 2006 року за № 405/12279;

ü  Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697;

ü  Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 березня 2011 року № 145, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 квітня 2011 року за № 457/19195;

ü  ДБН В.2.3-5-2017 «Вулиці та дороги населених пунктів»;

ü  інших нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів.