gototopgototop
    Про військову службу за контрактом (тут) ***   Місцезнаходження споруд для цивільного захисту населення: вул. І.Мазепи, 10 А (загальна площа 146 кв. м), вул. Друкарська, 6 (79,1 кв. м), вул. Друкарська, 8 (69,4 кв. м), вул. Я.Мудрого, 17 (23,8 кв. м), вул. Клубна, 1 (37,8 кв. м), вул. Клубна, 3 (37,8 кв. м), вул. М.Шашкевича, 9 (182,8 кв. м), вул. М.Шашкевича, 16 (100,7 кв. м), вул. М.Шашкевича, 17 (100 кв. м), вул. Грюнвальдська, 1 (76 кв. м), вул. Кобзарева, 8 (89,8 кв. м), вул. І.Франка, 40 (69 кв. м). ***   Посади "Родинне дерево" в м.Жидачеві (детальніше тут...) *** Місцеві податки і збори на території Жидачівської міської ради на 2019 рік: земельний податок (тут), орендна плата за землю (тут), податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (тут), єдиний податок (тут), туристичний збір (тут)

Бюджет громадських ініціатив м.Жидачева


byudjet

Жидачівське ДОТГ

dotg-22-05-2015-1

Стежками "Базиївки"

stegkamu-bazuivku

Для підписки на розсилку RSS новин введіть Ваш адрес електронної пошти:

Zhydachiv presentation

Presentation-Zhydachi-in-English

Карти міста Жидачева

Календар новин

 бер   квітень 2019   тра

нпвсчпс
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Julianna Walker Willis Technology
Регуляторна політика
АРВ та проект рішення про встановлення ставки транспортного податку на 2020 рік Друк
Вівторок, 19 березня 2019, 18:26

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

_______________ 2019                                   №                                               м. Жидачів

Про встановлення ставки  транспортного

податку на території Жидачівської міської

ради на 2020 рік


            На виконання вимог Бюджетного та Податкового кодексів України щодо щорічного перегляду розмірів ставок місцевих податків і зборів, що справляються у відповідності до чинного податкового законодавства, у зв’язку з терміном дії рішень про затвердження місцевих податків і зборів лише протягом одного бюджетного (планового) року, тобто протягом одного календарного року, керуючися статями 10, 267 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини 1 статті 26, пунктами 4, 5 частини 3 статті 50, статтею 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Жидачівська міська рада

В И Р І Ш И Л А:


  1. Установити на території Жидачівської міської ради ставку податку з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до Податкового кодексу України.
  2. Оприлюднити це рішення в народному часописі Жидачівщини „Новий час” та на офіційному веб-сайті Жидачівської міської ради.
  3. Це рішення набирає чинності з 01.01.2020 року.
  4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, комунальної власності, економічного розвитку та інвестицій.

Додаток 1
до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта

 

 

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

 

проекту рішення Жидачівської міської ради

«Про встановлення ставки транспортного збору

на території Жидачівської міської ради на 2020 рік»

I. Визначення проблеми

Податковим кодексом України встановлено перелік місцевих податків і зборів, до якого входить транспортний податок.

Розроблений проект рішення пропонується для прийняття Жидачівською міською радою відповідно до вимог діючого законодавства України з метою введення його в дію з 01.01.2020 року.

На 2019 рік Жидачівська міська рада не приймала рішення щодо встановлення транспортного податку, оскільки він регламентується до справляння згідно вимог Податкового кодексу України.

Згідно закону України від 23.11.2018 р. № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» до статті 10 внесено доповнення – пункт 10.21 «Місцеві ради обов’язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі)».

Враховуючи вимоги статті 12.3.4. Податкового кодексу рішення про встановлення транспортного податку на території Жидачівської міської ради приймається до 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування цього податку.

Жидачівська міська рада в рамках, визначених Бюджетним та Податковим кодексами України, повинна до 1 липня 2019 року прийняти рішення про встановлення місцевих податків та зборів на наступний 2020 рік з визначенням обов’язкових елементів, встановлених положеннями Податкового кодексу України для відповідного місцевого податку чи збору.

Зважаючи на вище наведене, на виконання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» пропонується проект рішення «Про встановлення ставки транспортного податку на території Жидачівської міської ради на 2020 рік», який підлягає аналізу регуляторного впливу.

Аналіз регуляторного впливу містить обґрунтування необхідності державного регулювання шляхом прийняття проекту рішення - регуляторного акта, аналіз впливу, який справлятиме регуляторний акт на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави, а також обґрунтування відповідності проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики.

         За даними звітів Жидачівської міської ради про виконання дохідної частини бюджету, у 2017 році до міського бюджету сплачено транспортного податку в сумі 14,0 тис. грн. Сума запланованих надходжень на 2018 рік становить 8,3 тис. грн.

 

Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

V

Держава

V

Суб'єкти господарювання,

V

у тому числі суб'єкти малого підприємництва*

V

         Відповідно до чинного законодавства повноваження щодо встановлення місцевих податків є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування. Застосування регуляторної процедури не має альтернативи, проблема встановлення транспортного податку не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів.

Для встановлення ставки транспортного податку, яка буде діяти з 01.01.2020 року у відповідності до вимог діючого законодавства України необхідно провести регуляторну процедуру розробленого робочою групою Жидачівської міської ради проекту рішення.

II. Цілі державного регулювання

Проект рішення розроблено з ціллю:

ü  виконання вимог чинного законодавства;

ü  врегулювання правовідносин між Жидачівською міською радою та суб’єктами оподаткування в процесі нарахування та сплати транспортного податку;

ü  виконання вимог податкового законодавства та забезпечення надходження до міського бюджету для виконання програм соціально – економічного розвитку міста.

 

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

1. Для досягнення цілей існує два альтернативні способи

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

неприйняття регуляторного акта

Відповідно до пункту 10.21 статті 10 Податкового кодексу України місцеві ради «обов’язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі)».

Згідно статті 267 Податкового кодексу України ставка транспортного податку встановлена у фіксованому розмірі – 25 000 гривень за один об’єкт оподаткування.

Сума надходжень цього виду податку суттєво не вплине на дохідну частину міського бюджету, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку.

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

Дотримання вимог податкового законодавства.

Забезпечення досягнення цілей державного регулювання.

Забезпечення надходжень до міського бюджету без погіршення умов для розвитку мікробізнесу.

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Опис вигод та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та суб'єктів господарювання.

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

неприйняття регуляторного акта

Відсутні

Обсяг надходжень до міського бюджету суттєво не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку.

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

Дотримання вимог податкового законодавства. Забезпечення досягнення цілей державного регулювання.

Забезпечення надходжень до міського бюджету без погіршення умов для розвитку мікробізнесу.

Відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

неприйняття регуляторного акта

Відсутні

Фізичні особи – платники податку у 2020 році будуть сплачувати податок відповідно до діючого законодавства.

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

Відсутні

Фізичні особи – платники податку у 2020 році будуть сплачувати податок за незмінною ставкою 25 000 гривень за один об’єкт оподаткування згідно рішення Жидачівської міської ради, прийнятого відповідно до вимог податкового законодавства.

Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб'єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

 0

0

1

0

1

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

0

100

0

Х

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

неприйняття регуляторного акта

Платники податку у 2020 році будуть сплачувати податок відповідно до діючого законодавства

Витрати на сплату транспортного податку не зміняться

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

Платники податку у 2020 році будуть сплачувати податок за незмінною ставкою 25 000 гривень за один об’єкт оподаткування згідно рішення Жидачівської міської ради, прийнятого відповідно до вимог податкового законодавства.

Витрати на сплату транспортного податку не зміняться

Сумарні витрати за альтернативами

Сума витрат, гривень

Альтернатива 1

не прийняття регуляторного акта

Сумарні витрати для суб'єктів господарювання великого і середнього підприємництва згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці "Витрати на одного суб'єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта")

-

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

Сумарні витрати для суб'єктів господарювання великого і середнього підприємництва згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці "Витрати на одного суб'єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта")

-

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

не прийняття регуляторного акта

1

Згідно статті 267 Податкового кодексу України ставка транспортного податку встановлена у фіксованому розмірі – 25 000 гривень за один об’єкт оподаткування.

Обсяг надходжень до міського бюджету суттєво не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

4

 Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить дотримання вимог податкового законодавства.

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1

неприйняття регуляторного акта

Відповідно до пункту 10.21 статті 10 Податкового кодексу України місцеві ради «обов’язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі)».

Згідно статті 267 Податкового кодексу України ставка транспортного податку встановлена у фіксованому розмірі – 25 000 гривень за один об’єкт оподаткування.

Обсяг надходжень до міського бюджету суттєво не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку.

Обсяг надходжень до міського бюджету суттєво не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

Дотримання Жидачівською міською радою вимог податкового законодавства.

Платники податку у 2020 році будуть сплачувати податок за незмінною ставкою 25 000 гривень за один об’єкт оподаткування.

Витрати суб’єктів оподаткування на сплату транспортного податку та обсяг надходжень до міського бюджету не зміняться.

Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики.

Затвердження такого регуляторного акта забезпечить дотримання вимог податкового законодавства.

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1

не прийняття регуляторного акта

 

Згідно статті 267 Податкового кодексу України транспортний податок буде справлятись виходячи з норм Кодексу у фіксованому розмірі за встановленою ставкою – 25 000 гривень за один об’єкт оподаткування.

Обсяг надходжень до міського бюджету суттєво не зміниться, проте міська рада порушить вимоги Податкового кодексу України в частині обов’язкового встановлення транспортного податку.

Х

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить дотримання вимог податкового законодавства.

Зміни у Податковому кодексі України, зменшення кількості платників податків. Політична та економічна ситуація в країні.

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми

1. Оприлюднення проекту рішення «Про встановлення ставки транспортного податку на території Жидачівської міської ради на 2020 рік» з метою отримання зауважень та пропозицій.

2. Встановлення ставки транспортного податку на території Жидачівської міської ради.

 

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

           Здійснено розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб'єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

На дію цього регуляторного акта негативно можуть вплинути економічна криза, значні темпи інфляції, різке здорожчання тарифів на енергоносії та продукти харчування при незмінному розмірі мінімальної заробітної плати.

            Позитивно на дію цього регуляторного акта може вплинути економічна стабільність в країні та підвищення темпів росту ВВП.

         Строк дії акта – до повторного відстеження (проводиться через один рік), з подальшим продовженням чи внесенням відповідних змін.   

 

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Виходячи з цілей державного регулювання, визначених у другому розділі аналізу регуляторного впливу, для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі прогнозні статистичні показники:

Назва показника

за 2018 р.(факт)

за 2019р.(план)

за 2020р.(прогноз)

Надходження до місцевого бюджету транспортного податку від юридичних осіб (тис. грн.)

8,3

0,0

 

25,0

Загальна кількість платників транспортного податку - юридичних осіб (осіб)

1

1

 

1

Витрати суб’єктів господарювання на адміністративні процедури щодо виконання регулювання та звітування (тис. грн.)

0,04

0,0

 

0,1

Рівень поінформованості громадян та суб’єктів господарювання стосовно основних положень регуляторного акта

Проект рішення оприлюднюється на офіційному веб-сайті Жидачівської міської ради в мережі Інтернет www.meriya-zhydachiv.lviv.ua.

 

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

       Базове відстеження результативності здійснюватиметься до дати набрання чинності цього регуляторного акта. Повторне відстеження результативності планується здійснити через 1 рік після набуття чинності регуляторним актом.

       З огляду на показники результативності, визначені в попередньому розділі аналізу регуляторного впливу, відстеження буде проводитись за допомогою статистичного методу та шляхом опитування.

       У рамках зазначених методів відстеження проведено аналіз звітності про виконання дохідної частини бюджету в частині інформації щодо розміру надходжень до міського бюджету, кількості осіб, на яких поширюватиметься дія акта, а також розміру коштів і часу, що витрачатимуться суб’єктами господарювання на виконання вимог акту.

 

Додаток 4
до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта

ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)

1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб'єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 6 по 14 березня 2019 року.

Порядковий номер

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо)

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

Робочі зустрічі

5

Отримання інформації

2. Вимірювання впливу регулювання на суб'єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

кількість суб'єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 1 (одиниць), у тому числі малого підприємництва 0 (одиниць) та мікропідприємництва 1 (одиниць);

питома вага суб'єктів малого підприємництва у загальній кількості суб'єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 100 (відсотків) (відповідно до таблиці "Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання" додатка 1 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта).

3. Розрахунок витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за п'ять років

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

 0

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

 0

5

Інші процедури (уточнити) (сплата податку)

25000,0

25000,0

125000,0

6

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

25000,0

Х

125000,0

7

Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

1

1

1  

8

Сумарно, гривень

25 000,0

Х

125 000,0

Оцінка вартості адміністративних процедур суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання
Формула:
витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм

0,5ч*26,53 грн(мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі з 01.01.2020 року) *1=12,56грн 

12,56 

62,8

10

Процедури організації виконання вимог регулювання
Формула:
витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб'єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур

0,5ч*26,53*1=13,27грн 

13,27

66,4 

11

Процедури офіційного звітування
Формула:
витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб'єктів, що користуються формами засобів - окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв'язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік

(0,1ч +0,2ч+0,1ч+0,2ч)*

26,53*1*4

=63,67грн

63,67

318,4 

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок
Формула:
витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік

 0,1ч*26,53=2,65грн

2,65

13,25

13

Інші процедури (уточнити)

14

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13)

92,15 

Х

         460,8

15

Кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

1

1

1

16

Сумарно, гривень
Формула:
відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15)

92,15 

Х

   460,8 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва

Розрахунок бюджетних витрат на адміністрування регулювання здійснюється окремо для кожного відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, що залучений до процесу регулювання.

Державний орган, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання:

Державний орган, для якого здійснюється розрахунок адміністрування регулювання:

Жидачівська ДПІ Стрийського управління ГУ ДФС у Львівській області

(назва державного органу)

Процедура регулювання суб'єктів малого підприємництва (розрахунок на одного типового суб'єкта господарювання малого підприємництва - за потреби окремо для суб'єктів малого та мікропідприємництв)

Планові витрати часу на процедуру

Вартість часу співробітника органу державної влади відповідної категорії (заробітна плата)

Оцінка кількості процедур за рік, що припадають на одного суб'єкта

Оцінка кількості суб'єктів, що підпадають під дію процедури регулювання

Витрати на адміністрування регулювання* (за рік), гривень

1. Облік суб'єкта господарювання, що перебуває у сфері регулювання

0,1 год. 

2,65 

1

2,65

2. Поточний контроль за суб'єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі:

 

26,53 грн(мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі з 01.01.2020 року) за 1 год

 

 

 

камеральні

0,2 год. 

5,3 

 1

1

5,3

виїзні

-

-

-

-

-

3. Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання

 0,2 год.

5,3 

 1

1

5,3

4. Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання

0,5 год. 

13,26 

 1

1

13,26

5. Оскарження одного окремого рішення суб'єктами господарювання

 -

-

-

6. Підготовка звітності за результатами регулювання

1 год. 

26,53 

 1

1

26,53

7. Інші адміністративні процедури (уточнити):
виклик платника, складання листа

1 год. 

26,53 

 1

1

26,53

Разом за рік

Х

Х

Х

Х

80,0

Сумарно за п'ять років

Х

Х

Х

Х

400,0 

4. Розрахунок сумарних витрат суб'єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Показник

Перший рік регулювання (стартовий)

За п'ять років

1

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

25 000,0

125 000,0

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

92,15

460,8

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання

25 092,15

125 460,8

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва

80,0

400,0

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

25 172,15

125 860,8

5. Розроблення корегуючих (пом'якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

На основі оцінки сумарних витрат малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (за перший рік регулювання та за п'ять років) з метою вирівнювання питомої вартості адміністративного навантаження між суб'єктами великого, середнього та малого підприємництва пропонуються такі компенсаторні механізми наприклад, зміна періодичності надання звітів для малого чи мікропідприємництва, поріг за розміром суб'єкта чи його розміром річного обороту для виключення з-під регулювання, запровадження інших компенсаторів.

Відповідні норми встановлені Податковим кодексом України і не можуть бути врегульовані на рівні місцевих рад.

На основі запропонованих компенсаторів для суб'єктів малого підприємництва проводиться повторна оцінка витрат суб'єктів малого підприємництва для скорегованих процедур починаючи з пункту 2 цього додатка.

Показник

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за перший рік, гривень

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за п'ять років, гривень

Заплановане регулювання

-

-

За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва

-

-

Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва

-

-

 

 

Міський голова                                      

 
План діяльності Жидачівської міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2019 рік Друк
Понеділок, 29 жовтня 2018, 17:37

           ЖИДАЧІВСЬКА   МІСЬКА   РАДА

                                               м. Жидачів,   Львівської   області

 

                                                  28 сесія сьомого скликання 2015 – 2020 рр.

 

                           Р І Ш Е Н Н Я

 

25.10.2018                                                          № 554                                               м. Жидачів  

 

Про   затвердження   плану  діяльності

Жидачівської міської ради з підготовки

проектів регуляторних актів на 2019 рік

На виконання Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, керуючись підпунктом 7 частини 1 статті 26, пунктом 15 статті 47, підпунктом 5 частини 3 ст. 50, статтею 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” та Регламентом Жидачівської міської ради, Жидачівська міська рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити план діяльності Жидачівської міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2019 рік згідно додатку.
  2. Зобов’язати робочі групи – розробників проектів регуляторних актів Жидачівської міської ради своєчасно та у відповідності до чинного законодавства проводити процедури розробки, оприлюднення та затвердження проектів.
  3. Оприлюднити це рішення у 10-тиденний строк на офіційному сайті Жидачівської міської ради та у міському інформаційному бюлетені „Удеч сьогодні”.
  4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань законності, взаємодії з громадськими формуваннями, регламенту і депутатської етики.

  

 

Міський голова                                         В.Левко

 

 

ДОДАТОК

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням Жидачівської міської  

ради від 25.10.2018 р. № 554

 

 

 

 

П Л А Н

діяльності Жидачівської міської ради з підготовки

проектів регуляторних актів на 2019 рік

 

№ з.п.

Назва проекту регуляторного акту

Термін

підготовки проекту

Робочі групи, відповідальні за підготовку проекту регуляторного акту

1.

Про встановлення місцевих податків і зборів на території міста Жидачева на 2020 рік

лютий – травень

Николин І.Р., Барнич У.Д., Данилів Н.М., Чорнейко І.М.,

Хомин О.Л., Багрій С.Д., Йонка О.В., Данилейко Г.Д., Пахолків Р.І.

2.

Про затвердження Правил благоустрою території міста Жидачева

лютий – травень

Гаврильчук Я.Г., Власій Р.Р., Петрінець В.В., Пахолків Р.І., Возна І.Є.

            Секретар міської ради                                             О.Лешков’ят

 
Про встановлення ставки туристичного збору у м. Жидачеві на 2019 рік Друк
Вівторок, 19 червня 2018, 16:14

           ЖИДАЧІВСЬКА   МІСЬКА   РАДА

                                               м. Жидачів,   Львівської   області

 

                                                  25 сесія сьомого скликання 2015 – 2020 рр.

 

                           Р І Ш Е Н Н Я

 

14.06.2018                                                           № 508                                               м. Жидачів  

 

Про встановлення ставки туристичного

збору на території Жидачівської міської

ради на 2019 рік

            Керуючися статями 10, 268 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини 1 статті 26, пунктами 4, 5 частини 3 статті 50, статтею 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Жидачівська міська рада

В И Р І Ш И Л А:

  1. 1.Установити на території Жидачівської міської ради ставку туристичного збору у розмірі 1 (один) відсоток до бази справляння збору, визначеної Податковим кодексом України.
  2. 2.Оприлюднити це рішення в інформаційному бюлетені Жидачівської міської ради „Удеч сьогодні” та на офіційному сайті Жидачівської міської ради.
  3. 3.Це рішення набирає чинності з 01.01.2019 року.
  4. 4.Рішення Жидачівської міської ради від 29.06.2017 р. № 338 визнати таким, що втратило чинність з 01.01.2019 р.
  5. 5.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, комунальної власності, економічного розвитку та інвестицій .

 

 

Міський голова                                                         В.Левко

 
АРВ та проект рішення про встановлення ставки туристичного збору на 2020 рік Друк
Вівторок, 19 березня 2019, 17:17

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

____________ 2019                                     №                                                   м. Жидачів

Про встановлення ставки туристичного

збору на території Жидачівської міської

ради на 2020 рік


            На виконання вимог Бюджетного та Податкового кодексів України щодо щорічного перегляду розмірів ставок місцевих податків і зборів, що справляються у відповідності до чинного податкового законодавства, у зв’язку з терміном дії рішень про затвердження місцевих податків і зборів лише протягом одного бюджетного (планового) року, тобто протягом одного календарного року, керуючися статтями 10, 268 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини 1 статті 26, пунктами 4, 5 частини 3 статті 50, статтею 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Жидачівська міська рада

В И Р І Ш И Л А:


  1. Установити на території Жидачівської міської ради ставку туристичного збору за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі), визначених пунктом 3 цього рішення, у розмірі 0,25 відсотка – для внутрішнього туризму та 1,0 відсоток – для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.
  2. Базою справляння збору є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених пунктом 3 цього рішення.
  3. Здійснювати справляння збору з тимчасового розміщення у таких місцях проживання (ночівлі):

а) готелі, кемпінги, мотелі, гуртожитки для приїжджих, хостели, табори для відпочинку, пансіонати та інші заклади готельного типу;

б) житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімната, садовий будинок, дачний будинок, будь-які інші об’єкти, що використовуються для тимчасового проживання (ночівлі).

  1. 4.Справляння збору здійснюють податкові агенти – юридичні особи, філії, відділення, інші відокремлені підрозділи юридичних осіб згідно Податкового кодексу України, фізичні особи-підприємці, які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівлі), визначених пунктом 3 цього рішення.
  2. 5.Доручити виконавчому комітету Жидачівської міської ради визначити перелік податкових агентів справляння збору та оприлюднити інформацію про них на офіційному веб-сайті Жидачівської міської ради.
  3. 6.Оприлюднити це рішення в народному часописі Жидачівщини „Новий час” та на офіційному веб-сайті Жидачівської міської ради.
  4. 7.Це рішення набирає чинності з 01.01.2020 року.
  5. 8.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, комунальної власності, економічного розвитку та інвестицій.

Додаток 1
до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проекту рішення Жидачівської міської ради

„Про встановлення ставки туристичного збору на території

Жидачівської міської ради на 2020 рік»

 

I. Визначення проблеми

Розроблений проект рішення пропонується для прийняття Жидачівською міською радою відповідно до вимог діючого законодавства України з метою введення його в дію з 01.01.2020 року.

На цей момент діє рішення Жидачівської міської ради від 14.02.2019 р. № 593 «Про встановлення ставки туристичного збору на території Жидачівської міської ради на 2019 рік», прийняте у відповідності до Податкового кодексу України.

Відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України необхідно проводити щорічний перегляд розмірів ставок місцевих податків і зборів, що справляються у відповідності до чинного податкового законодавства, оскільки термін дії рішень про затвердження місцевих податків і зборів становить лише один бюджетний (плановий) рік, тобто один календарний рік (з 1 січня по 31 грудня).

Згідно вимог статті 12.3.4. Податкового кодексу рішення про встановлення ставки туристичного збору на території Жидачівської міської ради приймається до 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування цього податку.

Жидачівська міська рада в рамках, визначених Бюджетним та Податковим кодексами України, повинна до 1 липня 2019 року прийняти рішення про встановлення місцевих податків та зборів на наступний 2020 рік з визначенням обов’язкових елементів, встановлених положеннями Податкового кодексу України для відповідного місцевого податку чи збору.

Зважаючи на вище наведене, на виконання вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» пропонується проект рішення «Про встановлення ставки туристичного збору на території Жидачівської міської ради на 2020 рік», який підлягає аналізу регуляторного впливу.

Аналіз регуляторного впливу містить обґрунтування необхідності державного регулювання шляхом прийняття проекту рішення – регуляторного акта, аналіз впливу, який справлятиме регуляторний акт на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб’єктів господарювання, громадян та держави, а також обґрунтування відповідності проекту регуляторного акта принципам державної регуляторної політики

Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

V

Держава

V

Суб'єкти господарювання,

V

у тому числі суб'єкти малого підприємництва*

V

         Відповідно до чинного законодавства повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування. Застосування регуляторної процедури не має альтернативи, проблема встановлення туристичного збору не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів.

Для встановлення туристичного збору з 01.01.2020 року з урахуванням внесених змін до статті 268 Податкового кодексу України необхідно провести регуляторну процедуру.

II. Цілі державного регулювання

Основними цілями запропонованого проекту рішення є:

ü  виконання вимог чинного законодавства;

ü  врегулювання правовідносин між Жидачівською міською радою та суб’єктами оподаткування в процесі нарахування та сплати туристичного збору;

ü  встановлення туристичного збору, що дозволить виконати вимоги Податкового кодексу України;

ü  забезпечення надходжень до дохідної частини міського бюджету м. Жидачева.

 

III. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

1. Визначення альтернативних способів

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

- неприйняття регуляторного акта

По закінченню 2019 року рішення про встановлення ставки туристичного збору на території Жидачівської міської ради втратить чинність як таке, що відповідно до діючого законодавства не застосовується в наступному бюджетному (плановому) періоді.

Відповідно до статті 12 Податкового кодексу у разі, якщо міська рада не прийняла рішення про встановлення ставки туристичного збору, що є обов’язковим згідно з нормами цього Кодексу, такий податок до прийняття рішення справляється виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням його мінімальної ставки.

Це суттєво не вплине на дохідну частину міського бюджету, оскільки у м. Жидачеві у сфері готельного бізнесу працюють три суб’єкти господарювання, які сплачують туристичний збір, який у 2019 році склав 5125 гривень, що становить 0,23% до загальної суми міського бюджету.

Суб’єкти господарювання не будуть у встановлені строки повідомлені про розмір ставок і пільг зі сплати податку, що спричинить складнощі у плануванні господарської діяльності.

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України

Дотримання вимог податкового законодавства.

Забезпечення досягнення цілей державного регулювання.

Врегулювання правовідносин суб’єкта господарювання і контролюючих органів у процесі справляння збору.

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Опис вигод та витрат за кожною альтернативою для сфер інтересів держави, громадян та суб'єктів господарювання.

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

- не прийняття регуляторного акта

Відсутні

Обсяг надходжень до міського бюджету суттєво не зміниться, проте необхідність прийняття регуляторного акта зумовлена наявністю на території міста трьох суб’єктів господарської діяльності, котрі займаються готельним бізнесом.

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України

Дотримання вимог податкового законодавства.

Забезпечення досягнення цілей державного регулювання.

Врегулювання правовідносин суб’єкта господарювання і контролюючих органів у процесі справляння збору.

Платники, визначені Податковим кодексом України, у 2020 році будуть сплачувати туристичний збір у розмірі встановленому рішенням Жидачівської міської ради.

Відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

- неприйняття регуляторного акта

Відсутні

Відсутні

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України

Відсутні

Відсутні

Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб'єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

 0

0

0

3

3

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

0

0

100

Х

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

- неприйняття регуляторного акта

Згідно Податкового кодексу України сплата туристичного збору буде здійснюватися за мінімальними ставка

Відсутні

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України

Відсутні

З 01.01.2020 року суб’єкти господарювання у сфері готельного бізнесу будуть сплачувати туристичний збір у розмірі, встановленому рішенням Жидачівської міської ради.

Сумарні витрати за альтернативами

Сума витрат, гривень

Альтернатива 1

«Не прийняття регуляторного акта (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін)»

Сумарні витрати для суб'єктів господарювання великого і середнього підприємництва згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці "Витрати на одного суб'єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта")

-

Альтернатива 2

«Прийняття регуляторного акта відповідно до Податкового кодексу України»

Сумарні витрати для суб'єктів господарювання великого і середнього підприємництва згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (рядок 11 таблиці "Витрати на одного суб'єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта")

-

IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

- неприйняття регуляторного акта

1

По закінченню 2019 року рішення про встановлення ставки туристичного збору на території Жидачівської міської ради втратить чинність як таке, що відповідно до діючого законодавства не застосовується в наступному бюджетному (плановому) періоді.

Відповідно до статті 12 Податкового кодексу у разі, якщо міська рада не прийняла рішення про встановлення ставки туристичного збору, що є обов’язковим згідно з нормами цього Кодексу, такий податок до прийняття рішення справляється виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням його мінімальної ставки.

Це суттєво не вплине на дохідну частину міського бюджету, оскільки у м. Жидачеві у сфері готельного бізнесу працюють три суб’єкти господарювання, які сплачують туристичний збір, який у 2019 році склав 5125 гривень, що становить 0,23% до загальної суми міського бюджету.

Проте необхідність прийняття регуляторного акта зумовлена наявністю на території міста трьох суб’єктів господарської діяльності, котрі займаються готельним бізнесом.

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта відповідно до вимог Податкового кодексу України

4

 Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики. Затвердження такого регуляторного акта забезпечить дотримання вимог податкового законодавства.

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1

- неприйняття регуляторного акта

 Суб’єкти господарювання – платники податку у 2020 році будуть сплачувати податок за мінімальними ставками.

Обсяг надходжень до міського бюджету суттєво не зміниться, проте на території міста наявні три суб’єкти господарської діяльності, котрі займаються готельним бізнесом і будуть сплачувати передбачений законодавством збір в мінімальних розмірах.

Платники податку у 2020 році будуть сплачувати податок за мінімальними ставками.

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

Застосування  прозорого механізму справляння податку.

 

Субєкти господарювання та фізичні особи будуть платити податок за ставками, встановленими рішенням Жидачівської міської ради.

Нарахування та сплата збору, подання звітності до контролюючих органів.

 

Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики.

Затвердження цього регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей.

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1

- неприйняття регуляторного акта

 Платники податку у 2020 році будуть сплачувати податок за мінімальними ставками.

Обсяг надходжень до міського бюджету зміниться не суттєво, проте на території міста наявні три суб’єкти господарської діяльності, котрі займаються готельним бізнесом і які будуть сплачувати передбачений законодавством збір за мінімальною ставкою.

Х 

Альтернатива 2

- прийняття регуляторного акта

Цей регуляторний акт відповідає потребам у розв’язанні визначеної проблеми та принципам державної регуляторної політики.

Затвердження такого регуляторного акта забезпечить поступове досягнення встановлених цілей.

Зміни у Податковому кодексі України, зниження платоспроможності платників податків, зменшення кількості суб’єктів господарювання у сфері готельного бізнесу.

Політична та економічна ситуація в країні.

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв'язання визначеної проблеми

1. Оприлюднення проекту рішення «Про встановлення ставки туристичного збору на території Жидачівської міської ради на 2020 рік» з метою отримання зауважень та пропозицій.

2. Встановлення туристичного збору.

 

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

          Здійснено розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб'єктів малого підприємництва згідно з додатком 4 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта (Тест малого підприємництва).

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

На дію цього регуляторного акта негативно можуть вплинути економічна криза, значні темпи інфляції, різке здорожчання тарифів на енергоносії та продукти харчування при незмінному розмірі мінімальної заробітної плати. Ці фактори впливають на рівень платоспроможності населення та призводять до закриття підприємницької діяльності у сфері готельного бізнесу.

            Позитивно на дію цього регуляторного акта може вплинути економічна стабільність в країні та підвищення темпів росту ВВП, розвиток туризму в м. Жидачеві, що є однією з стратегічних цілей розвитку міста.

         Строк дії акта один рік. У випадку внесення змін до нормативно-правових актів, на підставі яких розроблено цей проект рішення, запропонований регуляторний акт буде переглянуто для внесення відповідних змін або розроблення нового регуляторного акта.

 

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

             Виходячи з цілей державного регулювання, визначених у другому розділі аналізу регуляторного впливу, для відстеження результативності цього регуляторного акта обрано такі прогнозні статистичні показники:

Назва показника

за 2018 р.(факт)

за 2019 р.(план)

за 2020 р.(прогноз)

Надходження до місцевого бюджету туристичного збору (тис. грн.)

5,1

5,1

 

5,25

Загальна кількість платників туристичного збору

5

5

3

Витрати суб’єктів господарювання на адміністративні процедури щодо виконання регулювання та звітування (тис. грн.)

0,5

0,5

 

 

0,3

Рівень поінформованості громадян та суб’єктів господарювання стосовно основних положень регуляторного акта

Проект рішення оприлюднюється на офіційнійному веб-сайті Жидачівської міської ради в мережі Інтернет за адресою:

www.meriya-zhydachiv.lviv.ua..

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

       Базове відстеження результативності здійснюватиметься до дати набрання чинності цього регуляторного акта. Повторне відстеження результативності планується здійснити через 1 рік після набуття його чинності.

      З огляду на показники результативності, визначені в попередньому розділі аналізу регуляторного впливу, відстеження буде проводитись за допомогою статистичного методу та шляхом опитування.

       У рамках зазначених методів відстеження проведено аналіз звітності про виконання дохідної частини бюджету в частині інформації щодо розміру надходжень до міського бюджету, кількості осіб (юридичних, фізичних), зайнятих у сфері туристичної діяльності, на яких поширюватиметься дія акта, а також розміру коштів і часу, що витрачатимуться суб’єктами господарювання на виконання вимог акту.

Додаток 4
до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта

ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)

1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб'єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 6 по 14 березня 2019 року.

Порядковий номер

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо)

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

Робочі зустрічі

5

Отримання інформації

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

- кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 3 (одиниць), у тому числі малого підприємництва 0 (одиниць) та мікропідприємництва 3 (одиниць);

- питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 100 (відсотків) (відповідно до таблиці "Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання" додатка 1 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта).

3. Розрахунок витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за п'ять років

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

 0

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

 0

5

Інші процедури (уточнити) (сплата податку)

1750,0

1750,0

8750,0

6

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

1750,0

Х

8 750,0

7

Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

3

3

 3

8

Сумарно, гривень

5 250,0

Х

26 250,0

Оцінка вартості адміністративних процедур суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання
Формула:
витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм

0,6ч*26,53 грн(мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі з 01.01.2020 року) *1=15,91 грн. 

15,91

 79,6

10

Процедури організації виконання вимог регулювання
Формула:
витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб'єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур

0,25ч*26,53*1=6,6 грн. 

6,60

33,0

11

Процедури офіційного звітування
Формула:
витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб'єктів, що користуються формами засобів - окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв'язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік

(0,1ч +0,2ч+0,1ч+0,2ч)*

26,53*1*4

=63,67грн

63,67

318,0 

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок
Формула:
витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік

 0,1ч*26,53=2,65грн

2,65

13,25

13

Інші процедури (уточнити)

14

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13)

88,8 

Х

444,0

15

Кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

3

3

3

16

Сумарно, гривень
Формула:
відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15)

266,0 

Х

   1332,0 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва

Розрахунок бюджетних витрат на адміністрування регулювання здійснюється окремо для кожного відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, що залучений до процесу регулювання.

Державний орган, для якого здійснюється розрахунок вартості адміністрування регулювання:

Державний орган, для якого здійснюється розрахунок адміністрування регулювання:

Жидачівська ДПІ Стрийського управління ГУ ДФС у Львівській області

(назва державного органу)

Процедура регулювання суб'єктів малого підприємництва (розрахунок на одного типового суб'єкта господарювання малого підприємництва - за потреби окремо для суб'єктів малого та мікропідприємництв)

Планові витрати часу на процедуру

Вартість часу співробітника органу державної влади відповідної категорії (заробітна плата)

Оцінка кількості процедур за рік, що припадають на одного суб'єкта

Оцінка кількості суб'єктів, що підпадають під дію процедури регулювання

Витрати на адміністрування регулювання* (за рік), гривень

1. Облік суб'єкта господарювання, що перебуває у сфері регулювання

0,1 год. 

2,65 

3

7,95

2. Поточний контроль за суб'єктом господарювання, що перебуває у сфері регулювання, у тому числі:

 

26,53 грн(мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі з 01.01.2020 року) за 1 год

 

 

 

камеральні

0,2 год. 

5,3 

 1

3

15,9

виїзні

-

-

-

-

-

3. Підготовка, затвердження та опрацювання одного окремого акта про порушення вимог регулювання

 0,2 год.

5,3 

 1

3

15,9

4. Реалізація одного окремого рішення щодо порушення вимог регулювання

0,5 год. 

13,27 

 1

3

39,8

5. Оскарження одного окремого рішення суб'єктами господарювання

 -

-

-

6. Підготовка звітності за результатами регулювання

1 год. 

26,53 

 1

3

79,59

7. Інші адміністративні процедури (уточнити):
виклик платника, складання листа

 

 

 

 

 

Разом за рік

Х

Х

Х

Х

159,0

Сумарно за п'ять років

Х

Х

Х

Х

795,0 

4. Розрахунок сумарних витрат суб'єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Показник

Перший рік регулювання (стартовий)

За

п’ять років

1

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

5 250,0

26 250,0

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

266,0

1332,0

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання

5516,0

27580,0

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва

159,0

795,0

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

           5675,0

28375,0

5. Розроблення корегуючих (пом'якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

На основі оцінки сумарних витрат малого підприємництва на виконання запланованого регулювання (за перший рік регулювання та за п'ять років) з метою вирівнювання питомої вартості адміністративного навантаження між суб'єктами великого, середнього та малого підприємництва пропонуються такі компенсаторні механізми наприклад, зміна періодичності надання звітів для малого чи мікропідприємництва, поріг за розміром суб'єкта чи його розміром річного обороту для виключення з-під регулювання, запровадження інших компенсаторів.

Відповідні норми встановлені Податковим кодексом України і не можуть бути врегульовані на рівні місцевих рад.

На основі запропонованих компенсаторів для суб'єктів малого підприємництва проводиться повторна оцінка витрат суб'єктів малого підприємництва для скорегованих процедур починаючи з пункту 2 цього додатка.

Показник

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за перший рік, гривень

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за п'ять років, гривень

Заплановане регулювання

-

-

За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва

-

-

Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва

-

-

 

Міський голова

 
Про встановлення ставок єдиного податку у м. Жидачеві на 2019 рік Друк
Вівторок, 19 червня 2018, 16:13

           ЖИДАЧІВСЬКА   МІСЬКА   РАДА

                                               м. Жидачів,   Львівської   області

 

                                                  25 сесія сьомого скликання 2015 – 2020 рр.

 

                           Р І Ш Е Н Н Я

 

14.06.2018                                                           № 507                                               м. Жидачів  

Про встановлення фіксованих ставок єдиного

податку для фізичних осіб-підприємців, які

здійснюють     господарську   діяльність   на

території   Жидачівської   міської   ради,   на

2019 рік

          

  На виконання вимог Податкового кодексу України, керуючися статтею 144 Конституції України, пунктом 24 частини 1 статті 26, пунктами 4, 5 частини 3 статті 50, статтею 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Жидачівська міська рада

ВИРІШИЛА:


  1. 1.Установити на території Жидачівської міської ради фіксовані ставки єдиного податку для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють господарську діяльність, з розрахунку на календарний місяць:
    1. 1)для першої групи платників єдиного податку 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;
    2. 2)для другої групи платників єдиного податку 11 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
  2. 2.Оприлюднити це рішення в інформаційному бюлетені Жидачівської міської ради „Удеч сьогодні” та на офіційному сайті Жидачівської міської ради.
  3. 3.Це рішення набирає чинності з 01.01.2019 року.
  4. 4.Рішення Жидачівської міської ради від 29.06.2017 р. № 334 визнати таким, що втратило чинність з 01.01.2019 р.
  5. 5.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, комунальної власності, економічного розвитку та інвестицій .

 

 

 

Міський голова                                                        В.Левко

 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 Наступна > Кінець >>

Сторінка 1 з 8