gototopgototop
    Про військову службу за контрактом (тут) ***   Місцезнаходження споруд для цивільного захисту населення: вул. І.Мазепи, 10 А (загальна площа 146 кв. м), вул. Друкарська, 6 (79,1 кв. м), вул. Друкарська, 8 (69,4 кв. м), вул. Я.Мудрого, 17 (23,8 кв. м), вул. Клубна, 1 (37,8 кв. м), вул. Клубна, 3 (37,8 кв. м), вул. М.Шашкевича, 9 (182,8 кв. м), вул. М.Шашкевича, 16 (100,7 кв. м), вул. М.Шашкевича, 17 (100 кв. м), вул. Грюнвальдська, 1 (76 кв. м), вул. Кобзарева, 8 (89,8 кв. м), вул. І.Франка, 40 (69 кв. м). ***   Посади "Родинне дерево" в м.Жидачеві (детальніше тут...) *** Місцеві податки і збори на території Жидачівської міської ради на 2021 рік: земельний податок (тут), орендна плата за землю (тут), податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (тут), єдиний податок (тут), туристичний збір (тут), транспортний податок (тут)

ВИБОРИ - 2020

vyboru-2015

Бюджет громадських ініціатив м.Жидачева


byudjet

Zhydachiv presentation

Presentation-Zhydachi-in-English

Стежками "Базиївки"

stegkamu-bazuivku

Для підписки на розсилку RSS новин введіть Ваш адрес електронної пошти:

Карти міста Жидачева

АРВ та проект рішення про встановлення ставки туристичного збору з 01.01.2022 Друк
Четвер, 15 квітня 2021, 18:39

ЖИДАЧІВСЬКА   МІСЬКА   РАДА

м. Жидачів,   Львівської   області

 

сесія VIII скликання 2020-2025 рр.

Р І Ш Е Н НЯ



ПРОЄКТ РІШЕННЯ

__. __.2021                                                           № ___                                               м. Жидачів

 

Про встановлення ставки   туристичного

збору на території Жидачівської міської

територіальної громади

 

На виконання вимог Бюджетного та Податкового кодексів України щодо щорічного перегляду розмірів ставок місцевих податків і зборів, що справляються у відповідності до чинного податкового законодавства, у зв’язку з терміном дії рішень про затвердження місцевих податків і зборів лише протягом одного бюджетного (планового) року, тобто протягом одного календарного року, керуючися статями 7, 10, 12, 267 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини 1 статті 26, пунктами 4, 5 частини 3 статті 50, статтею 59 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Жидачівська міська рада

ВИРІШИЛА:


1. Установити на території Жидачівської міської територіальної громади ставку туристичного збору у розмірі 0,25 відсотка для внутрішнього туризму та 1,0 відсоток – для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня звітного(податкового року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення у місцях проживання(ночівлі).

2. Затвердити Положення про порядок встановлення ставки і сплати туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади згідно з додатком до цього рішення.

3. Оприлюднити це рішення в часописі „Новий час” та на офіційному вебсайтіЖидачівської міської ради.

4. Це рішення набирає чинності з 01.01.2022 року.

5. Рішення 42 сесії сьомого скликання 2015 – 2020 рр. Жидачівської міської ради №838 від 9 липня 2020 року «Про встановлення ставки туристичного збору на території Жидачівської міської ради» визнати таким , що втрачає чинність з дня набрання чинності цього рішення.

6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, комунальної власності, економічного розвитку та інвестицій.


Додаток 1

Рішення __ сесії міської ради

                                 восьмого скликання

«___» «__________»2021 № ___

 

ПОЛОЖЕННЯ

про туристичний збір на території Жидачівської міської територіальної громади

 

1. Платники збору

1.1. Платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи      без громадянства, які прибувають в Жидачівську міську територіальну громаду та тимчасово розміщуються   у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом 5.1 пункту 5 цього Положення..

1.2. Платниками збору не можуть бути особи, які:

а) постійно проживають населинних пунктах Жидачівської міської територіальної громади, у тому числі на умовах договорів найму;

б) особи визначені підпунктом "в" підпункту 14.1.213 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, які прибули у відрядження або тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом "б" підпункту 4.1 пункту 4 цього Положення, що належать фізичним особам           на праві власності або на праві користування за договором найму;

в) інваліди, діти-інваліди та особи, що супроводжують інвалідів I групи          або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого);

г) ветерани війни;

ґ) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

д) особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих              та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику      та акредитацію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я;

е) діти віком до 18 років;

є) дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади.

ж) члени сім'ї фізичної особи першого та/або другого ступеня споріднення, визначені відповідно до підпункту 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, які тимчасово розміщуються такою фізичною особою у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом "б" підпункту 4.1 пункту 4 цього Положення, що належать їй на праві власності або на праві користування за договором найму;

з) взяті на облік як внутрішньо переміщені особи відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», які тимчасово розміщуються у місцях проживання (ночівлі, а інформація про адресу таких місць зазначена в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи як адреса фактичного місця їх проживання/перебування.

 

2. Ставка збору

2.1.Встановити на 2022 рік ставки туристичного збору у розмірі 0,25 відсотка – для внутрішнього туризму та 1 відсотка – для в’їзного туризму        від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.


3. База справляння збору

3.1. Базою справляння збору є загальна кількість діб тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених пунктом 4.1 розділу 4 цього Положення.

 

4. Податкові агенти та місця проживання(ночівлі)

4.1. Справляння збору здійснюється з тимчасового розміщення у таких місцях проживання (ночівлі):

а) готелі, кемпінги, мотелі, гуртожитки для приїжджих, хостели, будинки відпочинку, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, пансіонати та інші заклади готельного типу, санаторно-курортні заклади;

б) житловий будинок, прибудова до житлового будинку, квартира, котедж, кімната, садовий будинок, дачний будинок, будь-які інші об’єкти, що використовуються для тимчасового проживання (ночівлі).

4.2. Справляння збору здійснюється такими податковими агентами:

а) юридичними особами, філіями, відділеннями, фізичними особами - підприємцями, які надають послуги з тимчасового розміщення осіб у місцях проживання (ночівлі), визначених п. 4.1. цього положення;

б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб з метою їх тимчасового розміщення у місцях проживання (ночівлі), визначених підпунктом "б" п. 4.1. цього положення, що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;

в) юридичними особами, які уповноважуються міською радою справляти збір на умовах договору, укладеного з міською радою.

Перелік податкових агентів та інформація про них розміщується та оприлюднюється на офіційному веб-сайті міської територіальної громади.

 

 

5. Особливості справляння збору

5.1. Платники збору сплачують суму збору авансовим внеском перед тимчасовим розміщенням у місцях проживання (ночівлі) податковим агентам, який справляє збір за ставками, у місцях справляння збору, визначених рішенням селищної ради. За один і той самий період перебування платника збору на території Жидачівської міської територіальної громади,      на якій встановлено туристичний збір, повторне справляння збору, вже сплаченого таким платником збору, не допускається.

5.2. Особа здійснює тимчасове розміщення платника збору у місцях проживання (ночівлі), що належать такій особі на праві власності або на праві користування, виключно за наявності у платника збору документа, що підтверджує сплату ним туристичного збору відповідно до Податкового кодексу України та рішення міської ради.

5.3. У разі дострокового залишення особою, яка сплатила туристичний збір, території Жидачівської міської територіальної громади, на якій встановлено туристичний збір, сума надмірно сплаченого збору підлягає поверненню такій особі у встановленому Податковим кодексом порядку.

 

6. Порядок сплати збору

         6.1. Податковий агент сплачує збір за своїм місцезнаходженням щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк та відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, або авансовими внесками до 30 числа (включно) кожного місяця( у лютому до 28(29) включно) на підставі рішення міської ради.

         Податкові агенти, які сплачують збір авансовими внесками, відображають у податковій деклараціх за звітний(податковий) квартал суми нарахованих щомісячних авансових внесків. При цьому остаточна сума збору обчислена відповідно до податкової декларації за звітний(податковий) квартал( з урахуванням фактично внесених авансових платежів), сплачуються такими податковими агентами у строки, визначені для квартального звітного(податкового) періоду.

       6.2. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

 

7. Відповідальність за стягнення збору

7.1.Відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати до бюджету міської територіальної громади туристичного збору, своєчасність подання податкової декларації туристичного збору до контролюючого органу несе податковий агент.

 

8. Контроль за стягненням збору

8.1.Контроль за своєчасністю подання податкової декларації туристичного збору, правильністю його обчислення, повнотою та своєчасністю сплати до бюджету Жидачівської міської територіальної громади здійснює підрозділ державної податкової служби ГУ ДПС у Львівській області.

 

 

 

Секретар ради                                                   Віра ЯНКЛЕВИЧ


АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проєкту рішення Жидачівської міської ради

«Про встановлення ставок туристичного збору на території Жидачівської міської

територіальної громади»

 

  1. I.Визначення проблеми

 

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Податковим кодексом України повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів покладено на органи місцевого самоврядування.

Згідно ст. 10 Податкового кодексу України до місцевих зборів належить туристичний збір.

           Відповідно до пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України (ПКУ) рішення про встановлення місцевих податків та зборів  та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів приймаються органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень. Такі рішення офіційно оприлюднюється до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період).

На даний час ставки туристичного збору встановлені рішенням Жидачівської міської ради від 09.07.2020р. №838 «Про встановлення туристичного збору на території Жидачівської міської ради» і діють на території лише міста . Ставки за цим рішенням визначені у розмірі 0,25 відсотка – для внутрішнього туризму та 1 відсотків - для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.

Причина виникнення проблеми:

У разі не прийняття рішення туристичний збір буде справлятися не у всіх населених пунктах, які увійшли до територіальної громади, а тільки на території міста. Втрати дохідної частини бюджету можуть виникнути в разі появи податкових агентів, які надають послуги з тимчасового проживання (ночівлі) на територіях громади, на які не розповсюджується рішення міської ради від 09.07.2020 №838.

         24 листопада 2020 року була створена Жидачівська міська територіальна громади, враховуючи зміни в адміністративно-територіальному устрої, норми Бюджетного та Податкового кодексів України, Жидачівська міська рада з метою встановлення єдиних норм на усій території Жидачівської міської територіальної громади, недопущення суперечливих ситуацій повинна прийняти рішення «Про встановлення ставок туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади».

Проблема, яку пропонується розв’язати – забезпечення надходжень до бюджету новоствореної Жидачівської міської територіальної громади шляхом врегулювання справляння туристичного збору на її території відповідно до Податкового кодексу України, визначення на законних підставах елементів туристичного збору. На 2022 рік прогнозуються надходження до бюджету туристичного збору у сумі 5,863 тис. грн (додаток 1).

Оцінка важливості проблеми:

Проблема, яку пропонується вирішити є дуже важливою для міської ради. Кожен податок та/або збір є важливою складовою доходів бюджету, оскільки забезпечує внесок у його наповнення.

Згідно з бюджетним законодавством туристичний збір є одним з джерел надходжень загального фонду бюджету територіальної громади, за рахунок якого забезпечуються надання послуг населенню в галузях бюджетної сфери, житлово-комунального господарства та реалізується ряд соціальних програм громади.

Прийняття рішення з даного питання необхідно для прозорого та ефективного встановлення туристичного збору, здійснення необхідного контролю за повнотою проведення платежів.

Разом з тим, при прийнятті рішення необхідно забезпечити баланс інтересів суб’єктів господарювання, громади та органу місцевого самоврядування.

Таким чином Жидачівська міська рада, враховуючи пропозиції підприємців, не підвищувала ставки податків. Розмір ставок туристичного податку на території Жидачівської територіальної громади залишається на рівні минулорічних.

Кількість податкових агентів 3 фізичні особи і до виконання місцевого бюджету за 2020 рік надійшло туристичного збору у сумі 4140 грн. У зв’язку з внесенням змін до Податкового кодексу України (ставка від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року) прогнозуються збільшення надходжень до бюджету Жидачівської міської територіальної громади туристичного податку. Прогнозна сума надходжень на 2022 рік складає 5,863 тис.грн., на наступні роки прогнозується збільшення надходжень з урахуванням росту мінімальної заробітної плати.

Важливість програми при затверджені при затвердженні туристичного податку полягає в необхідності наповнення місцевого бюджету та спрямування отриманих коштів, сплати податків на вирішення соціально-економічних проблем, розвиток туристичної привабливості громади.

Враховуючи, вищевикладене розробляється проект рішення «Про встановлення ставок туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади» та публікується в засобах масової інформації.

 

Основні групи, на які проблема справляє вплив:

 

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

+

-

Держава

+

-

Суб’єкти господарювання,

+

-

у тому числі: суб’єкти малого підприємництва

+

-

 

Розв’язання даної проблеми за допомогою ринкового механізму неможливе, оскільки чинне законодавство чітко регламентує, що саме органи місцевого самоврядування встановлюють місцеві податки та збори.

 

  1. II.Цілі державного регулювання

Проєкт рішення Жидачівської міської ради «Про встановлення ставок туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади» розроблено з метою врегулювання правовідносин між органами державної влади і місцевого самоврядування та платниками туристичного збору з питань адміністрування та сплати податку.

Цілі державного регулювання безпосередньо пов'язані з розв'язанням проблеми:

-          встановлення розмірів ставок туристичного збору на території Жидачівської міської  територіальної громади, а також:

-          зручність у застосуванні елементів збору;

-          здійснення планування та прогнозування надходжень від туристичного збору при    формуванні бюджету Жидачівівської міської територіальної громади;

-          забезпечення додаткових надходжень до бюджету Жидачівської міської територіальної громади у 2022 році у розмірі 5,863 тис.грн.;

-          врегулювання правовідносин між міською радою та платниками туристичного збору;

-          забезпечення відкритості процедури, прозорості дій органу місцевого самоврядування.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

 

  1. 1.Визначення альтернативних способів
  2. 2.

Вид альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Неприйняття регуляторного акту (відмова від регулювання)

Така альтернатива є неприйнятною, в зв’язку з тим що в даному випадку відповідно до пункту12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України збір буде справлятися виходячи з норм Кодексу із застосуванням мінімальних ставок, що суттєво погіршить надходження до місцевого бюджету. Збір буде справлятися за нормативним актом, який виданий міської радою до змін у територіальному устрої громади. Тобто його норми не розповсюджуються на всю територію новоствореної громади (тільки місто). Можливі втрати дохідної частини бюджету в разі появи податкових агентів, які надають послуги з тимчасового проживання (ночівлі) на територіях громади, на які не розповсюджується чинний нормативний акт.

Альтернатива 2

Встановлення туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади із запропонованими ставками

Застосування даної альтернативи є найбільш прийнятною. З введенням в дію запропонованого регуляторного акту будуть упорядковані відносини між суб’єктами господарювання, громадянами та органами державної влади і місцевого самоврядування на територіях усіх населених пунктів Жидачівської міської територіальної громади з питання сплати туристичного збору відповідно до чинного законодавства. Прогнозні надходження туристичного збору складуть у першому році застосування (2022 рік) 5,863 тис.грн.

(Розрахунок Додаток 1)

Альтернатива 3

Встановлення туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади із установленням максимальних ставок

Дана альтернатива не може бути прийнятою, оскільки збільшується податкове навантаження на платників податку.

(Розрахунок   Додаток 2)

 

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Незначні, можливі втрати бюджету

Оскільки збір буде справлятися на тих територіях населених пунктів створеної територіальної громади, де він був попередньо встановлений (м.Жидачів)на необмежений термін, це може призвести до втрат доходів міського бюджету в разі появи нових об’єктів -місць тимчасового проживання на територіях населених пунктів, які увійшли до складу територіальної громади і на яких збір не був встановлений.

Альтернатива 2

-визначення ставок, строків сплати, переліку податкових агентів туристичного збору;

- забезпечення надходжень туристичного збору до міського бюджету у 2022 році у сумі 5,863тис.грн.;

- врегулювання правовідносин між міською радою, контролюючими органами (органами державної влади) та суб’єктами господарювання в процесі нарахування та сплати туристичного збору

Витрати пов’язані з прийняттям регуляторного акту:

- на розповсюдження прийнятого рішення;

- на організацію контролю за надходженням коштів до бюджету Жидачівської міської територіальної громади

Альтернатива

3

-максимальні надходження коштів до місцевого бюджету у сумі 11,725 тис. грн;

-спрямування надлишків на соціально-економічний розвиток

Витрати пов’язані з прийняттям регуляторного акту:

- на розповсюдження прийнятого рішення;  

- на організацію контролю за надходженням коштів до бюджету Жидачівської міської територіальної громади

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

В разі неприйняття регуляторного акту діючі ставки туристичного збору будуть розповсюджуватися не на всій території населених пунктів територіальної громади, а лише на території міста, тобто частково. Громадяни, вразі тимчасового розміщення на цих територіях, не сплачують туристичний збір, а субєкти господарювання не перераховують його до бюджету

витрати відсутні для громадян у частині сплати збору.

Альтернатива 2

- за рахунок отримання кошів від сплати туристичного збору на усій території Жидачівської міської територіальної громади (з урахуванням населених пунктів, що приєдналися) надання послуг населенню в галузях бюджетної сфери, житлово-комунального господарства та реалізація соціальних програм громади буде здійснюватися у повній мірі;

- сплата туристичного збору за обґрунтованими ставками;

- відкритість процедури, прозорість дій органу місцевого самоврядування.

витрати на сплату збору громадян, які підпадають під дію регулювання.

Альтернатива 3

Відсутні

витрати на сплату збору громадян, які підпадають під дію регулювання.

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

Розрахункова кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюється дія регуляторного акта, складає 3 осіб:

 

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць

0

0

0

3

3

Питома вага групи у загальній кількості, відсотків

-

-

-

100,0%

100,0%

 

 

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

через часткову відсутність регулювання, оскільки не на всіх територіях населених пунктів територіальної громади буде встановлено туристичний збір, суб’єкти господарювання, що надаватимуть послуги у цих населених пунктах, не перераховують туристичний збір

витрати, пов’язані зі сплатою туристичного збору, стосуються суб’єктів господарювання тільки, місцезнаходженням яких є місто (населений пункт громади, де встановлений збір).

Альтернатива 2

- застосування прозорого механізму справляння туристичного збору на всій території новоствореної громади;

- встановлення чітких елементів туристичного збору;

- вирішення соціальних проблем громади за рахунок надходження туристичного збору

витрати, пов’язані зі сплатою туристичного збору прогнозуються у 2022 році у розмірі 5,863тис.грн.

Альтернатива 3

 

Відсутні

витрати на сплату туристичного збору за максимальними ставками становитиме 11,725 тис.грн, що створить надмірне податкове навантаження

 

Оцінюючи визначені альтернативи слід зазначити, що перша альтернатива не є прийнятною, оскільки вона унеможливлює сплату туристичного збору на територіях приєднаних населених пунктів.  Прийняття другої альтернативи дасть можливість досягти цілей державного регулювання в повній мірі за рахунок встановлення єдиних норм щодо сплати туристичного збору на усій території громади.

 

 

 

Оцінка впливу регуляторного акта на конкуренцію в рамках проведення регуляторного впливу

 

Категорія впливу

Відповідь

так

ні

А. Обмежує кількість або звужує коло постачальників

Такий наслідок може мати місце, якщо регуляторна пропозиція:

 

++

  1. 1.Надає суб’єкту господарювання виключні права на поставку товарів чи послуг;

 

++

  1. 2.Запроваджує режим ліцензування, надання дозволу або вимогу погодження підприємницької діяльності із органами влади;

 

++

  1. 3.Обмежує здатність окремих категорій підприємців постачати товари чи надавати послуги (звужує коло учасників ринку);

 

++

  1. 4.Значно підвищує вартість входження в ринок або виходу з нього;

 

++

  1. 5.Створює географічний бар’єр для постачання товарів, виконання робіт, надання послуг або інвестицій.

 

++

Б. Обмежує здатність постачальників конкурувати

Такий наслідок може мати, якщо регуляторна пропозиція:

 

++

  1. 1.Обмежує здатність підприємців визначити ціни на товари та послуги;

 

++

  1. 2.Обмежує можливість постачальників рекламувати або здійснювати маркетинг їх товарів чи послуг;

 

++

  1. 3.Встановлює стандарти якості, що надають необґрунтовану перевагу окремим постачальникам порівняно з іншими, або стандарти вищого рівня якості, ніж той, який обрали б окремі достатньо поінформовані споживачі;

 

++

  1. 4.Суттєво збільшує витрати окремих суб’єктів підприємств порівняно з іншими (зокрема, внаслідок дискримінаційного ставлення до діючих та нових учасників ринку).

 

++

В.Зменшує мотивацію постачальників до активної конкуренції

Такий наслідок може місце, якщо регуляторна пропозиція:

 

++

  1. 1.Запроваджує режим саморегулювання або спільного регулювання;

 

++

  1. 2.Вимагає або заохочує публікувати інформацію про обсяги виробництва чи реалізації, ціни та витрати підприємств;

 

++

Г. Обмежує вибір та доступ споживачів до необхідності інформації

Такий наслідок маже мати місце, якщо регуляторна процедура:

 

++

  1. 1.Обмежує здатність споживачів вирішувати, у кого купувати товар;

 

++

  1. 2.Знижує можливість споживачів внаслідок підвищення прямих або непрямих витрат на заміну постачальника;

 

++

  1. 3.Суттєво обмежує чи змінює інформацію, необхідну для прийняття раціонального рішення щодо придбання чи продажу товарів.

 

++

 

Впровадження регуляторного акту не обмежує кількості суб’єктів підприємництва, на яких розповсюджується дане регулювання, їх здатність здійснювати підприємницьку діяльність, не зменшує мотивацію до активної конкуренції, не обмежує вибір та доступ осіб до необхідної інформації.

 

ІV Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей

 

Вартість балів визначається за чотирибальною системою оцінки ступеня досягнення визначених цілей, де:

4- цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті повною мірою (проблема більше існувати не буде);

3- цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми існувати не будуть);

2- цілі прийняття регуляторного акта, які можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні аспекти проблеми залишаться невирішеними);

1-   цілі прийняття регуляторного акта, які не можуть бути досягнуті (проблема продовжує існувати).

 

 

 

 

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

(не прийняття регуляторного акту)

1

Відсутність єдиних норм щодо сплати туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади

Альтернатива 2

 

4

Цілі ухвалення регуляторного акта будуть досягнуті повною мірою. Ставки туристичного збору встановлюються з повним дотриманням вимог Податкового кодексу України на всій території створеної громади.

Прогнозні надходження від запропонованого регулювання у перший рік (2022 рік) 5,863 тис.грн. Кошти від сплати туристичного збору у повній мірі підуть на  фінансування програм соціально-економічного розвитку громади (проблема більше існувати не буде)

Альтернатива 3

2

Збільшення розміру ставки збору, призведе до надмірного податкового навантаження на платників та може спричинити занепад малого бізнесу, який проводить діяльність на території громади.

Рейтинг результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу

Альтернатива 1

Оскільки не на всіх територіях населених пунктів територіальної громади буде встановлено туристичний збір, громадяни, вразі тимчасового розміщення на цих територіях не сплачують туристичний збір, а суб’єкти господарювання не перераховують його.

Витрати, пов’язані зі сплатою туристичного збору, стосуються тільки суб’єктів господарювання, місцезнаходженням яких є місто Жидачів (населений пункт громади, де встановлений збір). Недоотримання доходної частині бюджету територіальної громади, що призведе до зменшення витрат на вирішення соціально-побутових проблем міста.

Альтернатива не прийнятна. Негативний вплив може буде завдано бюджету громади, оскільки неповне надходження збору призведе до зменшення витрат на вирішення соціально-побутових проблем громади

Альтернатива 2

Встановлення єдиних норм щодо сплати туристичного збору на всій території Жидачіавської міської територіальної громади; забезпечення надходжень туристичного збору у повній мірі до бюджету міської територіальної громади (5,863грн. у першому році запровадження регулювання (2022 рік)

 

Витрати Жидачівської міської ради, пов’язані з прийняттям регуляторного акту.

Сплата громадянами та перерахування суб’єктами господарювання туристичного збору до бюджету Жидачівської територіальної громади.

При виборі зазначеної альтернативи буде максимально досягнуто цілі державного регулювання.

Альтернатива 3

Для органів місцевого самоврядування – максимальні надходження, додатковий фінансовий ресурс на соціально-економічний розвиток громади.

Для суб’єктів господарювання – відсутня.

Витрати Жидачівської міської ради, пов’язані з прийняттям регуляторного акту.

Сплата громадянами та перерахування суб’єктами господарювання туристичного збору за максимальними ставками до бюджету Жидачівської територіальної громади. Для суб’єктів господарювання надмірне податкове навантаження.

Альтернатива може бути прийнятою, але при цьому збільшується податкове навантаження, це вплине на зменшення рівня підприємницької активності, що в сумі не компенсує зростання від даного податку.

 

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

Альтернатива 1

Альтернатива 1 не дає можливості досягнути поставлених цілей державного регулювання; відсутність єдиних норм на усій території Жидачівської міської територіальної громади (проблема продовжує існувати).

Виникнення суперечливих ситуацій, нерівність умов    

Альтернатива 2

Для досягнення встановлених цілей, перевага була надана даній альтернативі, що надасть можливість:

- застосувати прозорий механізм справляння туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади;

- встановити розміри ставок туристичного збору та інші елементи збору, як того вимагають положення Податкового кодексу України.

На дію даного акту можливий вплив зовнішніх чинників – ухвалення змін та доповнень до чинного законодавства в цій сфері. В такому випадку рішення міської ради потребує внесення відповідних змін та доповнень або перегляду.

Альтернатива 3

Цілі регулювання можуть бути досягнуті частково.
Надмірне податкове навантаження на суб'єктів господарювання знівелює вигоди від збільшення дохідної частини місцевого бюджету.
Балансу інтересів досягнути неможливо.

Збільшення ціни за проживання. Зміни до чинного законодавства:

-                Податкового кодексу України;

-                Бюджетного кодексу України;

та інші закони (зміна мінімальної заробітної плати, тощо)

Таким чином для реалізації обрано Альтернативу 2 – встановлення економічно-обґрунтованих місцевих податків та зборів, що є посильними для платників податків, та забезпечить фінансову основу самостійності органу місцевого самоврядування – Жидачівської міської територіальної громади.

 

 

V. Механізми та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми

Механізмом розв’язання проблеми є прийняття рішення міської ради «Про встановлення ставок туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади», відповідно до вимог чинного законодавства, тим самим буде вирішено питання щодо визначення ставок, порядку нарахування, строків сплати, переліку податкових агентів туристичного збору, забезпечення податкових надходжень до бюджету Жидачівської міської територіальної громади.

З метою реалізації поставленого завдання органу місцевого самоврядування необхідно здійснити наступні заходи:

- розробити проєкт рішення міської ради щодо встановлення ставок туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади із затвердженням усіх елементів туристичного збору;

- забезпечити інформування громадськості про вимоги проєкту регуляторного акту шляхом його розміщення з аналізом регуляторного впливу на офіційному сайті Жидачівської міської ради, та отримання пропозицій і зауважень;

- отримати висновок постійної комісії міської ради, на яку покладені питання реалізації державної регуляторної політики;

- отримати висновок Державної регуляторної служби України;

- прийняти рішення на сесії Жидачівської міської ради «Про встановлення ставок туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади»;

- оприлюднити на офіційному сайті Жидачівської міської ради;

- провести заходи відстеження результативності прийнятого рішення відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

За результатами проведених розрахунків очікуваних витрат та вигод СПД, прогнозується, що прийняття зазначеного проекту рішення дозволить забезпечити баланс інтересів суб’єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування. А його застосування буде ефективним для вирішення проблеми, зазначеній в розділі І цього АРВ.

 

VI. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги

Адміністрування даного регуляторного акта буде проводитись на рівні Державної податкової служби. Органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями лише встановлювати місцеві податки та збори, не змінюючи порядок їх обчислення, та не здійснюють адміністративних процедур.

Здійснено розрахунок витрат на запровадження державного регулювання для суб’єктів малого підприємництва (М-тест), який наведено у додатку №2 (додається).

 

 

 

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

 

Термін дії акта:

Не визначений

Обґрунтування запропонованого терміну дії акта:

Враховуючи норми Бюджетного та Податкового кодексів України, органи місцевого самоврядування мають можливість відповідно до другого абзацу підпункту 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 ПКУ не приймати нового рішення щодо встановлення місцевих податків і зборів, якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення.

Однак, рішення про встановлення податків і зборів на 2021 рік прийнято на рік, виникає необхідність прийняття нового. Відповідні ставки діють лише протягом року, на який прийняті. Також існує необхідність узгодження ставок податків в громаді з урахуванням приєднаних рад.

VIII. Визначення показників результативності дії регуляторного акта

Виходячи з цілей державного регулювання, визначених у другому розділі АРВ, для відстеження результативності регуляторного акту визначені такі статистичні показники:

Назва показника

Одиниця виміру

Значення показника, грн

1

Розмір надходжень до місцевого бюджету

від туристичного збору

грн.

5863,0

2

Кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта

од.

3

3

Розмір коштів, що витрачатимуться суб`єктами господарювання та/або фізичними особами, пов`язаними з виконанням вимог акта

грн.

-

4

Час, що витрачатиметься суб`єктами господарювання та/або фізичними особами, пов`язаними з виконанням вимог акта

год.

0,85

5

Рівень поінформованості суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта

100 %

   Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад.

Таким чином, рівень поінформованості суб'єктів господарювання, фізичних осіб з основних положень рішення визначається чисельністю осіб, які ознайомляться з ним.

Таким друкованим джерелом інформації є газета «Новий час». Також, відповідна інформація буде розміщена на офіційному веб-сайті міської ради, на єдиному веб-порталі відкритих даних


Показники результативності

Базове відстеження

Повторне

відстеження

Періодичне

відстеження

За 1 квартал

2022 року

За

2022

рік

За 1 квартал

2023

року

За 2023 рік

Надходження туристичного збору до бюджету територіальної громади, тис. грн.

1466

5863

2093

8372

Кількість платників, на яких поширюється дія регуляторного акту, станом на 1 число місяця, наступного за звітним, осіб

3

3

3

3

Розмір коштів і час, що витрачають СГД, пов’язаними з виконанням вимог акту

СГД, а саме суб’єкти малого (у тому числі мікро-) підприємництва витрачають впродовж року (у розрахунку на 1 особу) в середньому наступний розмір коштів і часу, пов’язаний з виконанням вимог акту регулювання: у перший рік 12 годин та 483,8 грн.; у наступні роки – 10 годин та 403,2 грн.

Рівень поінформованості СГД про основні положення акту.

Високий

Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації. Таким чином, рівень поінформованості суб'єктів господарювання з основних положень рішення визначається чисельністю осіб, які ознайомляться з ним. Рішення міської ради буде оприлюднене, регуляторний акт буде розміщено на офіційному сайті Жидачівської міської ради www.meriya.zhydachiv@i.ua у розділі «Регуляторна політика». Окрім того, діючі податкові агенти зі сплати туристичного збору про основні положення туристичного збору будуть ознайомлені шляхом особистого повідомлення розробником.

 

 

 

 

IX. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта

  

Відстеження результативності дії акта буде здійснюватися в терміни, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до методики, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами:

- базове відстеження буде проводитися до дня набуття чинності регуляторним актом з метою оцінки стану суспільних відносин, на врегулювання яких спрямована дія акта;

- повторне відстеження буде проводитися за три місяці до дня закінчення визначеного строку, але не пізніше дня закінчення визначеного строку з метою оцінки ступеня досягнення актом визначених цілей, (базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року – 2022 рік / підпункт 33.3 статті 33 Кодексу/). 

Аналіз регуляторного акта розроблений у відповідності до статей 4, 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами.

         Зворотний зв’язок:

- поштова адреса: вул.Шашкевича,2, м. Жидачів, 81700, відділ економічного розвитку та інвестицій Жидачівської міської ради.

  - електронна адреса: meriya.zhydachiv@i.ua                                              

 

 

                  

 

Міський голова                                                                                        Володимир ЛЕВКО


ДОДАТОК 1

до аналізу регуляторного впливу до

   проєкту рішення Жидачівської міської ради

«Про встановленняставки туристичного збору на

території Жидачівськоїміської громади»

 

Додаток 4

до Методики проведення аналізу

впливурегуляторного акта

ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)

1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб'єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з23березняпо 3 квітня 2021 року.

Порядковий номер

Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо)

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

Робочі зустрічі

5

Отримання інформації

2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):

- кількість суб’єктів малого підприємництва, на яких поширюється регулювання: 3 (одиниць), у тому числі малого підприємництва 0 (одиниць) та мікропідприємництва 3 (одиниць);

- питома вага суб’єктів малого підприємництва у загальній кількості суб’єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив 100 (відсотків) (відповідно до таблиці "Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання" додатка 1 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта).

3. Розрахунок витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання)

Періодичні (за наступний рік)

Витрати за п'ять років

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

1

Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів)

 0

2

Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування

3

Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали)

4

Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування)

 0

5

Інші процедури (уточнити) (сплата податку)

                   1954,2

х

0

6

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5)

                   1954,2

Х

9771,0

7

Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

3

3

 3

8

Сумарно, гривень

5862,5

Х

29312,5

Для розрахунку витрат використовується орієнтований мінімальний розмір заробітної плати на 2022 рік – 6700,0 грн. (лист Міністерства фінансів України від 13.08.2020 №05110-14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік», в якому наведені   прогнозні показники мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму на 2021- 2023 роки»).

Норми робочого часу на 2021 рік при 40-годинному робочому тижні – 1994 години
(лист Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 12.08.2020 №3501-06/219)

Прогноз у погодинному розмірі 6700 грн*12/1994 год = 40,32 грн.

Оцінка вартості адміністративних процедур суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

9

Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання
Формула:
витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм

0,6ч*40,32грн*1=24,192грн. 

0

120,96

10

Процедури організації виконання вимог регулювання
Формула:
витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб'єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур

0,25ч*40,32*1=10,08грн. 

0

50,4

11

Процедури офіційного звітування
Формула:
витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб'єктів, що користуються формами засобів - окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв'язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік

0

0

0,0 

12

Процедури щодо забезпечення процесу перевірок
Формула:
витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік

0

0

0

13

Інші процедури (уточнити)

14

Разом, гривень
Формула:
(сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13)

34,272

Х

74,592

15

Кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць

3

3

3

16

Сумарно, гривень
Формула:
відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15)

102,816

Х

514,08

 

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва

Бюджетні витрати не підлягають розрахунку, оскільки встановлені нормами Податкового кодексу України.

4. Розрахунок сумарних витрат суб'єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

Порядковий номер

Показник

Перший рік регулювання (стартовий)

За

п’ять років

1

Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання

5862,5

29312,5

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

102,816

514,08

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання

5965,316

29826,58

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва

0,0

0,0

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання

5965,316

29826,58

5. Розроблення корегуючих (пом'якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

На основі аналізу статистичних даних визначено, що зазначена сума є прийнятною для суб’єктів малого підприємництва і впровадження компенсаторних (пом’якшувальних) процедур не потрібно.

На основі запропонованих компенсаторів для суб'єктів малого підприємництва проводиться повторна оцінка витрат суб'єктів малого підприємництва для скорегованих процедур починаючи з пункту 2 цього додатка.

Показник

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за перший рік, гривень

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання за п'ять років, гривень

Заплановане регулювання

5965,2

29826

За умов застосування компенсаторних механізмів для малого підприємництва

0

0

Сумарно: зміна вартості регулювання малого підприємництва

5965,2

29826

Чинне податкове законодавство передбачає пряме регулювання питань порядку, строків, звітування туристичного збору (визначається виключно нормами Податкового кодексу України). Відповідно до податкового законодавства, до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення ставок по туристичному збору у межах, встановлених Податковим кодексом України.

Додаток 1

до АРВ проекту рішення Жидачівської міської ради

«Про встановлення ставок туристичного збору на території

Жидачівської міської           територіальної громади»

Альтернатива 2

(прийняття регуляторного акту відповідно до Податкового кодексу України)

 

-      кількість податкових агентів – 3 фізичних осіб;

Для розрахунку прогнозних надходжень використовувались наступні показники за 2020рік:

-      ставка туристичного збору на 2020рік встановлена:

-      0,25% для внутрішнього туризму та 1% - для в'їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року), для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення (У 2020 році - 4723*0,25%=11,81 грн. - для внутрішнього туризму, 4723*1%=47,23грн. – для в'їзного туризму)

-      консультації з суб’єктами господарювання, платниками туристичного збору, інформація ГУ ДПС у Львівській області щодо розмежування понять та обсягів внутрішнього та в’їзного туризму за 2020 рік:

-          внутрішній туризм – 100,0%

-          в’їзний туризм        –   0% 

За 2020 рік до місцевого бюджету надійшло туристичного збору у сумі 4140 грн.

Розрахунок кількості діб проживання у місцях проживання (ночівлі) міста за 2020рік:

  • для внутрішнього туризму – 4140/11,81= 350 діб.

Прогнозний розрахунок надходжень до бюджету Жидачівської міської територіальної громади туристичного збору на 2022 рік:

Ставка туристичного збору на 2022 рік встановлюється за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі) у розмірі 0,25% – для внутрішнього туризму та 1% - для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.

Для розрахунку витрат використовується мінімальний розмір заробітної плати на              2022 рік – 6700 грн., на 2023 рік – 7176 грн.(лист Міністерства фінансів України від 13.08.2020 №05110-14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік», в якому наведені прогнозні показники мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму на 2021- 2023 роки»).

Розрахунок на 2022, 2023 рік:

-            внутрішній туризм - (6700 грн.* 0,25%=16,75) * 350 діб (100,0%) = 5863 грн.

Всього у 2022 році прогнозуються надходження туристичного збору у сумі 5863 грн. На 1-го податкового агента: 5863/3 = 1954грн.

Всього у 2023 році з урахуванням росту мінімальної заробітної плати на 7,1% (7176грн.) прогнозуються надходження туристичного збору у сумі (5863 грн. *7,1%) = 6278 грн. На1-го податкового агента: 6278/3 = 2093 грн.


Додаток 2

до АРВ проекту рішення Жидачівської міської ради

«Про встановлення ставок туристичного збору на території

Жидачівської міської           територіальної громади»

Альтернатива 3

(прийняття регуляторного акту відповідно до Податкового кодексу України)

 

-  кількість податкових агентів – 3 фізичних осіб;

Для розрахунку прогнозних надходжень використовувались наступні показники за 2020рік:

-  ставка туристичного збору на 2020рік встановлена:

-  0,25% для внутрішнього туризму та 1% - для в'їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року), для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення (У 2020 році - 4723*0,25%=11,81 грн. - для внутрішнього туризму, 4723*1%=47,23грн. – для в'їзного туризму)

-  консультації з суб’єктами господарювання, платниками туристичного збору, інформація ГУ ДПС у Львівській області щодо розмежування понять та обсягів внутрішнього та в’їзного туризму за 2020 рік:

-  внутрішній туризм – 100,0%

-  в’їзний туризм        –   0% 

За 2020 рік до місцевого бюджету надійшло туристичного збору у сумі 4140 грн.

Розрахунок кількості діб проживання у місцях проживання (ночівлі) міста за 2020рік:

  • для внутрішнього туризму – 4140/11,81= 350 діб.

Прогнозний розрахунок надходжень до бюджету Жидачівської міської територіальної громади туристичного збору на 2022 рік:

Ставка туристичного збору на 2022 рік встановлюється за кожну добу тимчасового розміщення особи у місцях проживання (ночівлі) у розмірі 0,5% – для внутрішнього туризму та 1% - для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.

Для розрахунку витрат використовується мінімальний розмір заробітної плати на            2022 рік – 6700 грн., на 2023 рік – 7176 грн.(лист Міністерства фінансів України від 13.08.2020 №05110-14-6/25074 «Про особливості складання проектів місцевих бюджетів на 2021 рік», в якому наведені прогнозні показники мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму на 2021- 2023 роки»).

Розрахунок на 2022, 2023 рік:

-      внутрішній туризм - (6700 грн.* 0,5%=33,50) * 350 діб (100,0%) = 11725,0 грн.

Всього у 2022 році прогнозуються надходження туристичного збору у сумі 11725,0 грн. На 1-го податкового агента: 11725,0/3 = 3908,33грн.

Всього у 2023 році з урахуванням росту мінімальної заробітної плати на 7,1% (7176грн.) прогнозуються надходження туристичного збору у сумі (11725,0 грн. *7,1%) = 12557,48 грн. На1-го податкового агента: 6278/3 = 4185,83 грн.

Додаток 2

 

 

 

 

Список

податкових агентів зі справляння туристичного збору на території Жидачівської міської територіальної громади

 

 

           1.Фізична особа підприємець - Пісцо С.І. адреса: вул.Фабрична,7. тел..(03239)24-064

2. Юридична особа фірма ТзОВ «Обрій» Мідяна О. С. адреса: вул. Садова, буд.1. тел..(03239)32895

         3.Фізична особа підприємець - Мазур В. Я.

 

 

 


Додати коментар: