gototopgototop
    Про військову службу за контрактом (тут) ***   Місцезнаходження споруд для цивільного захисту населення: вул. І.Мазепи, 10 А (загальна площа 146 кв. м), вул. Друкарська, 6 (79,1 кв. м), вул. Друкарська, 8 (69,4 кв. м), вул. Я.Мудрого, 17 (23,8 кв. м), вул. Клубна, 1 (37,8 кв. м), вул. Клубна, 3 (37,8 кв. м), вул. М.Шашкевича, 9 (182,8 кв. м), вул. М.Шашкевича, 16 (100,7 кв. м), вул. М.Шашкевича, 17 (100 кв. м), вул. Грюнвальдська, 1 (76 кв. м), вул. Кобзарева, 8 (89,8 кв. м), вул. І.Франка, 40 (69 кв. м). ***   Посади "Родинне дерево" в м.Жидачеві (детальніше тут...) *** Місцеві податки і збори на території Жидачівської міської ради на 2021 рік: земельний податок (тут), орендна плата за землю (тут), податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (тут), єдиний податок (тут), туристичний збір (тут), транспортний податок (тут)

ВИБОРИ - 2020

vyboru-2015

Бюджет громадських ініціатив м.Жидачева


byudjet

Zhydachiv presentation

Presentation-Zhydachi-in-English

Стежками "Базиївки"

stegkamu-bazuivku

Для підписки на розсилку RSS новин введіть Ваш адрес електронної пошти:

Карти міста Жидачева

Опис маршруту еколого – краєзнавчої (краєзнавчо–історичної) стежки в м. Жидачеві Друк
Середа, 06 листопада 2013, 13:42

Протяжність стежки - 5 км , тривалість маршруту – 2 години

 

1. Парк на площі Свободи (в центрі міста).

poshatok-marchryty

Закладений при реконструкції площі в 1980 році. Є різні види ялин, лип, кленів кілька тюльпанових дерев (магнолії).

Історична довідка

Центр міста. Має типово європейське середньовікове планування у вигляді квадрата. Є дані про існування в давнину (1617 р.) ратуші. У ХХ ст. (до 1939 р.) щосереди на площі був ярмарок. Стояв пам'ятник Яну Собєському (ближче костелу), радянським вождям (у центрі). У східній частині розміщено костел Успіння Діви Марії, у північно-західній – будівля православного храму "Всіх Святих" і через дорогу - Братська могила воїнів, полеглих у другій світовій війні, у західній - приміщення Жидачівської районної держадміністрації, у північній - будівля районного відділу зв'язку. Під час реконструкції площі на ній закладено декоративний парк. Костел Успіння Діви Марії. Перша згадка про костел, ідентична назві, згадується у 1387 році. Можливо, він був дерев'яний. 1533 роком датується будівництво мурованого костелу, а вже в 1570 році в ньому відбулося перше поховання. В 1612 році костел було посвячено (за іншою інформацією, в 1577 році). У 1646 році в костелі був польський король Ян III Собєський. Існує легенда, що костел з'єднаний підземним ходом із Замковою горою. В 1895 році горів, пізніше реставрований. У 1964 році був закритий для відвідувань (орган розібрано, велике розп'яття викинуте на цвинтар, пізніше забрано в Олеський замок), використовувався як склад, автостанція, історичний музей. В 1989 році повернутий римо-католицькій громаді.

 

 2. Озера біля Замкової гори.

ozera

Створені на початку 70-х років на місці двох типових (тоді вже заболочених ) стариць. Фрагмент однієї з боку вулиці Гайдамацької зберігся. В різні роки були багаті рибою. На меншому озері в теплу пору року водиться численна колонія видів диких качок, зрідка, на короткий період зупиняються лебеді.

Історична довідка

В напрямку до Замкової гори поряд з озером територія маєтку графа Скарбика. Станіслав Скарбик - відомий львівський меценат, фінансував будівництво драматичного театру у 1842 році, дитячого будинку в Миколаївському районі, тощо. Дана територія належала графу з кінця XIX століття. За усними переказами при будівництві фундаменту господарських споруд використовувалось каміння з руїн замку. У північній частині зберігся будинок, в якому жили фірмани. У вересні - жовтні 1939 року маєток націоналізований, в даний час територія Жидачівського ліцею.

3. Замкова Гора.

zamkova-gora

Розташована в північній частині території міста.

Історична довідка

У 1366-1370 роках на ній був збудований замок із дерев'яним частоколом, який проіснував майже 500 років і ви­користовувався як оборонна споруда. Захоплювався повсталими міщанами (1648 року), опришками ( 1719 року), з 1765 року слугував як архів.

На Замковій горі встановлено пам'ятник жертвам тоталітаризму. Розташований на першому з трьох горбів Замкової гори (з боку ліцею). Поховані понад 40 жителів міста і району, знищених радянською владою в дру­гій половині сорокових років. Їх тіла знайдені в ямах на вершині та схилах першого горба Замкової гори. Перепоховання відбулось 2 серпня 1992 року.


4. Стариця "Кораблище"

Назва збережена жителями с. Межиріччя і має важливий історичний зміст. Далі по маршруту спостерігаються пониження в рельєфі, утворені від заростання стариць. Стариці - це колишні (старі ) русла річок, мають типову підко­воподібну форму.

Долина р.Стрий. Простежуються різні частини річкової доли­ни: річище, заплава, тераси, стариці, ерозійні й акумулятивні форми рельєфу.

Історична довідка.

У ХІІ-ХІІ століттях через місто і далі по річці Дністер пролягала західна вітка шляху   з варяг у греки. В місті була пристань, де товари перевантажувались . Імовірне місце пристані   дає назва стариці, яка збереглась в пам`яті жителів Межиріччя .

 

5.Єврейський цвинтар (в напрямку до гори Базиївки, зліва вул. Загір’я).

Власне цвинтар розміщений у північній частині міста біля окремого горба.

evreyskuy-cvuntar

Історична довідка.

Перша згадка про євреїв у місті датується 1450 роком. Вік найдавніших надгробків - друга половина XVII століття. На цвинтарі похований відомий єврейський теолог Гірш (Цві) Айхенштайн - автор релігійних творів, засновник напрямку хасидів у краї, організатор у місті єшиви - школи священиків. Є місцем щорічного паломництва, раніше дуже масового. В роки війни частину євреїв міста було розстріляно в рові (південна частина цвинтаря). На початку 90-х років відновлено 2 каплиці.


6. Гора Базиївка

По маршруту еколого – краєзнавчої стежки в підніжжі гори Базиївки облаштовано два місця для відпочинку та еко- просвітницької діяльності.

altanka

Територія заказника “Базиївка” має значну історико-культурну цінність, є   пам’яткою археології національного значення “Городище” літописного міста Зудичева IX-XIII століття (охоронний номер 130016-Н) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2009р. №928 Київ “Про занесення об`єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України”.

Історична довідка .

Можливе місце розміщення монастиря василіан. Гора носить стару назву "Базиївка", яка ймовірно походить від латинського напису Василь (У той час у Польщі, до якої належали наші землі, користувались латиною). Це вказує на можливе розміщення монастиря. На його території знаходилась Успенська церква, для якої була намальована в 1406 році найдавніша пам'ятка міста - ікона Богоматері Воплочення. Востаннє церква згадується у 1606 році.

У 1986 році на території гори Базиївки Мацкевичем Л.Г. виявлено цікаву пам’ятку археології - стоянку епохи пізнього палеоліту та мезоліту, О.М. Корчинським протягом 1993-1998рр.-городище. Археологічні розкопки, які проводились у Жидачеві минулого століття, носили фрагментарний характер і не давали цілісної картини. Саме тому міською радою у 2007 році започатковано комплексний підхід до питань вивчення та збереження культурної спадщини міста, а у 2009 році затверджено Програму збереження і відродження культурної спадщини м. Жидачева та створення передумов для розвитку туризму на 2009 – 2015 роки.

У 2009-2010 роках році інститутом археології Львівського національного університету ім. Івана Франка (директор М.Филипчук, кандидат історичних наук), проведено суцільні археологічні обстеження на території міста у рамках пілотного проекту „Археологічний кадастр України (Львівська область)”.

Результатом проведених обстежень в урочищі гори Базиївки є виявлення:

- на правому березі р. Стрий знаходиться віднайдене поселення. Поселення тришарове: нижній шар попередньо можна віднести до  черняхівської культури (ІІ-ІV ст.), а можливо й до раннього періоду празько-корчацької культури (V – сер. VІ ст.), середній шар – до ранньосередньовічного часу, тобто до райковецької культури (ІХ – Х ст.),  а верхній шар свідчить про заселення цієї території протягом давньоруського часу (ХІІ – ХІІІ ст.). У товщі культурного шару, „оголеного” водами р. Стрий, виявлено залишки гончарної печі, житла з підпільною ямою та господарської ями;

- в урочищі “Базиївка” у буково-грабовому лісі відкрито ще одне двохшарове поселення: нижній шар попередньо можна віднести до райковецької культури (ІХ – Х ст.), а верхній – до давньоруського часу (ХІІ – ХІІІ ст.). На превеликий жаль, ця пам’ятка дуже понищена під час самовільного будівництва велодрому та проведення там тренувань і змагань. Багато цінного матеріалу втрачено назавжди;

- в урочищі „Базиївка” (на підвищенні правого берега р. Стрий) відкрито ще одне поселення. Віднайдений матеріал дозволяє констатувати, що пам’ятка є двохшарова: нижній шар репрезентують знахідки Гава-голігради (VII-VI ст. ст. до н.е.), а верхній – наймовірніше – черняхівської культури (ІІ-ІV ст.)

6.1. На підході до гори Базиївки проглядається річкова заплава (стариця).

Частина річкової долини періодично затоплюється при піднятті рівня води в річці. Прикладом заплави є територія зі сходу (праворуч) від дороги на стадіон “Авангард” - Заріччя. Рівнина навколо гори Базиївки є зраз­ком І і II надзаплавних терас.

6.2. Виходи скельних порід.

Представлені вапняковими породами нижньонеогенового віку. Поруч джерело та місце для активного проведення дозвілля.

vogon

6.3. Джерело на схилі соснового лісу.

dgerelo

Згадується багатьма старожилами як місце потужного витоку води. Однак, проведені в 60 роках і пізніше , меліорація, вирівнювання русла річки (зрізання меанд), вибирання гравію стали причиною пониження рівня води на навколишній території.і, практично, до припинення існування джерела. Протягом 2012 року проведені значні роботи по облаштуванню, розчистці джерела, що призвело до його відновлення . Вода із джерела гори Базиївки за хімічними показниками відповідає Сан ПіНу «Вода питна» і придатна для пиття. Вода тверда з незначним збільшенням вмісту заліза.

Вихід води із джерела після його очищення від замулення   - 1 літр води за 2,5 хв, але є сподівання , що джерело відновить свій попередній стан, що існував до 1990 року ( витоку води було достатньо для існування   озерця)

6.4. Ймовірне місце розстрілу мешканців м. Жидачева в червні 1941 року. 25 червня 1941 року, за тиждень до приходу німецьких військ, органами НКВД було заарештовано 42 мирних жителі міста і розстріляно за сосновим лісом (біля великої каменоломні) або в Дем'янському лісі. Поставлено пам'ятний хрест.

6.5. Сосновий ліс.

До 1939 року займав, крім південного схилу, всю територію гори Базиївка. Зараз зберігся лише на північних її схилах. Прекрасний полігон для ознайомлення з десятками видів дерев і чагарників. Планується організація ландшафтного заказника місцевого значення. На схилі соснового лісу є джерело.

Проте низка факторів (меліорація, вибирання гравію і т.п.) негативно вплинули на рівень води, а звідси і на існування самого джерела.

В зимовий період схил грабового лісу використовується мешканцями міста як санно – лижний маршрут для активного відпочинку.

sanno-lugna_trasa

 

6.6. Панорама Передкарпатської височини і долини річки Стрий.

oglyadovuy-maydanchuk

В західному напрямку простежується плоска Стрийсько – Жидачівська улоговина – частина Передкарпатської височини. В добру погоду вдалині видно хребти Карпатських гір, зокрема вершину гори Парашки. Внизу видно штучну старицю – колишню меандру р. Стрий, де раніше (і зараз) займаються добуванням гравію.

 

6.7. Окопи. Місця боїв Першої світової війни.

З вересня 1914 по червень 1915 року місто було окуповане російськими військами. В першій половині 1915 року в районі гори Базиївки йшли жорстокі бої між російськими та австрійськими військами.

 

6.8. Місце поховання воїнів полеглих у боях Першої світової війни.

Розміщене на південному краю соснового лісу. Поховані 210 російських солдатів.

 

6.9. Місце розкопок давнього городища ХІІ-ХШ століття.

Знаходиться в північно-західній частині гори, площа понад 100 м2 при глибині до 400 см. Зафіксовано сліди поселень віком до 20 тис. р. тому. Знахідки свідчать про 10-тиразове заселення території.

6.10. Територія городища давнього міста.

Горбистий останець, піднятий над навколишньою рівниною на 30-40 метрів, став основою давнього міста, яке, безперечно, існувало давніше, але перша згадка датується 1164 роком у зв'язку з великою повін­ню. У середині ХIIІ ст. місто зазнало нападу татар, потім потерпіло в боротьбі Данила Галицького проти місцевих бояр і, очевидно, в XIV ст. перебралось на теперішню територію.

 

6.11. Оборонний вал.

Має довжину понад 150 метрів, ширину в нижній частині біля 10 метрів, висоту до 4 метрів. Разом із ровом частоколом був серйозною оборонною спорудою, частиною оборонних споруд, які опоясували гору Базиївку, де розміщувався древній Удеч. У IX - XIII ст. вал відокремлював дитинець (місто) від передмістя (ремісничого посаду).

 

7. Річка Стрий.

richka-struy

З гори Базиївки відкривається вигин річки навколо міста. Простежуються різні частини річкової доли­ни - річище, заплава, тераси, стариці, ерозійні й акумулятивні форми рельєфу.


8. Дендрологічний парк ландшафтного заказника місцевого значення «Базиївка»

14 листопада 2012 року на території,  виділеній Львівському національному університету імені Івана Франка для виробничої бази Ботанічного саду у ландшафтному заказнику "Базиївка", науковцями Ботанічного саду під керівництвом заступника директора Зіновія Пеля та завідувача відділом дендрології Оксани Щерби здійснено посадку перших двох сотень саджанців різних видів дерев, з яких на особливу увагу заслуговують такі: гінкго дволопатеве, метасеквойя китайська, тис ягідний, каштан їстівний, магнолія кобус, клокичка трилиста та чимало інших дерев і кущів, зокрема 20 екземплярів багряника японського та 30 кущів калини звичайної. Таким чином, було започатковано створення дендрологічного парку Ландшафтного заказника «Базиївка», в якому, окрім дерев-екзотів, буде й чимало рослин природної флори. До створення дендрологічного парку долучилась Жидачівська міська рада та місцева громадська екологічна організація «ЕКО-Довкілля».

 

9. Стариця «Канал».

Існуюча на початку 80 років стариця з рі­дкісними видами рослин, зокрема, ліліями, була поглиблена че­рез вибір гравію. Це зумовило подальше пониження грунтових вод, втрату сільськогосподарських угідь, на які було зсипано гравій, створення глибокої водойми з холодними джерелами, потенційно небезпечної для відпочиваючих.

Маршрут завершується виходом до міста - по вул.Чайковського до вул.Шашкевича або по вул. Стрийській до вул. Шашкевича .

Додати коментар: